miniBB: free php bulletin board and forum softwareStraznici.com - forum 
 - Diskuze - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -
www.straznici.com fórum / Právní rozbory / Jízda v jízdním pruhu, auto verzus moto
Autor Zpráva
freeamor
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2010 10:29
Odpovědět 


Dotaz na rozbor situace: jedu na moto a "předjíždím" auto aniž bych vybočil do protisměru, tudíž v rámci jízdního pruhu. Je tam plná čára - ta sama o sobě zákaz předjíždění neznamená pokud ji nepřejedu do protisměru. Je tam značka zákaz předjíždění - ale pokud jedu rychleji v jizdním pruhu než auto vedle mě nejedná se o předjíždění. Taky jsem nikde nenašel zákaz jízdy dvou vozidel v jednom jízdním pruhu vedle sebe pokud se vejdou. Tudíž z toho vyvozuju že pokud "předjedu" auto v zákazu předjíždění výše popsaným způsobem, ničeho se nedopustím. Názory...?

PetrVesely
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2010 12:58
Odpovědět 


1/ kolik pruhu ve tvem smeru ma dotycna silnice ?
2/ ''pokud jedu rychleji v jizdním pruhu než auto vedle mě nejedná se o předjíždění.'' - to jsi vycetl kde ? mam pocit ze jsi trochu spatne pochopil, § 12 Jízda v jízdních pruzích odst. 3 :
Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda"); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.


Ale mozna se pletu, nevim, je tady spousta chytrejsich, hlavne straznici, ti vzdy vedi co a jak... :D

freeamor
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2010 15:57
Odpovědět 


Samozřejmě je v každém směru jízdy jeden jízdní pruh. Dobrá vynechme pro jednoduchost definice předjíždění a zužme to na to zda může v jednom pruhu jet vedle sebe auto a motorka když je dostatečně širokej. A pokud ne tak proč a kde se tak praví.

PetrVesely
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2010 17:19
Odpovědět 


freeamor - no pokud tam neni zakaz predjizdeni, tak samozrejme mohou jet vedle sebe.

freeamor - tedy jinak: ptal jsi se zda se mohou predjizdet , kdyz tam je zakaz. Ted se ptas, zda mohou jet vedle sebe a asi tam ani znacka neni :) No to zda mohou jet vedle sebe ti tedy skutecne nereknu :)

tix0575
Člen
# Zasláno: 14 Dub 2010 07:03
Odpovědět 


freeamor: aby motorka mohla jet vedle auta, tak přeci nezáleží na šířce pruhu...pokud se do něho vejde, tak fajn, pokud ne, tak musí jet přeci natolik bezpečně, aby se nestala DN, nikoho neohrozila ani neomezila ;) Jsou totiž na venkově silnice, kde třeba pruhy nejsou značené vůbec ;))
Jinak tvá situace by potřebovala trochu lépe konkretizovat...tímto jsem odpověděl na tvůj druhý příspěvek.

freeamor: vyhl.č. 30/2001§9/1w značka B21a zákaz předjíždění zakazuje řidiči předjíždět motorové vozidlo vlevo; motocykl lze předjíždět ...tedy v označeném úseku nesmíš předjet auto a je lhostejno, zda vybočuješ ze směru, nebo jestli jsi se vešel do pruhu viz § 17/1,2 z.č. 361/2000 Sb.
Trochu jsi zmotal dvě věci dohromady. Souběžná jízda je možná jenom v obci a ty zřejmě popisuješ jízdu mimo obec...ale kdo ví jak to bylo :DD

miccap
Člen
# Zasláno: 22 Lis 2010 00:34
Odpovědět 


souběžná jízda není možná jen v obci, tixi, kam ty na to chodíš...

tix0575
Člen
# Zasláno: 22 Lis 2010 12:27
Odpovědět 


miccap: do z.č. 361/2000 § 12 Jízda v jízdních pruzích :) Asi to bude tím, že mimo obec je to předjíždění... :p
(1) Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování.
(2) V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu; přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit; to neplatí, užívá-li řidič levého krajního jízdního pruhu k odbočování, otáčení nebo při souběžné jízdě podle odstavce 3.


miccap
Člen
# Zasláno: 22 Lis 2010 13:58
Odpovědět 


Tixi, si vážně tak bystrej jak si myslím? Já psal o souběžné jízdě, ty cituješ pravidla pro jízdu v pruzích. trochu rozdíl, ovšem největší pecka je, že se paradoxně na odstavec 3 souběžná jízda, na konci svého příspěvku odvoláváš:-)

Soubežná jízda je v ust. §12 odst. 3 zákona o pozemních komunikacích definována takto:"

Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda"); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu."

tix0575
Člen
# Zasláno: 22 Lis 2010 19:21
Odpovědět 


miccap: ujasněme si tedy věc, aby každý nepsal o něčem jiném....já tvrdím, že souběžná jízda je možná jenom v obci...mimo obec se jedná o předjíždění
v odst. 1 je jízda mimo obec v dalších je řešena jízda v obci...rozumíme si?

antimp
Člen
# Zasláno: 22 Lis 2010 20:03
Odpovědět 


Obecní strážníku, dej si pár facek a zalez do nory. Takovouhle elementární neznalost jsem již dlouho nečetl

~CENSORED~

miccap
Člen
# Zasláno: 22 Lis 2010 21:28 - Změnil/a: miccap
Odpovědět 


Tixi, tak znovu, jak v mateřské škole, kde je v ods. 3 uvedeno, že souběžná jízda je možná jen v obci?
Pomůžu příkladem: zácpa na dálnici, když se pravý pruh rozjede, zatímco levý stojí, nebo se rozjede tak, že jízda v něm umožňuje vyšší rychlost než jízda v levém, řidiči v pravém pruhu předjíždí ty v levém?
Nejedná se náhodou o souběžnou jízdu?
Nejhorší na tom, že jakožto úřední osoba honosící se privilegiem vymáhat dodržování zákona, neznáš základní pojmy, je tvá (ne)schopnost chápat a vykládat zákon.

tix0575
Člen
# Zasláno: 23 Lis 2010 09:17
Odpovědět 


miccap: dobře, pokud se tedy budeme bavit o jednotlivých odstavcích, tak jízda mimo obec je popsaná v odst. 1, v obci odst. 2 a obecně pak ve zbytku :) V odst. 3 máš totiž už podmínku, že musí se tvořit souvislý proud vozidel a tedy ani nelze provést předjíždění. Pokud budeme vycházet z původního zadání tohoto fora, tak on chtěl předjíždět a žádný souvislý proud vozidel tam nebyl. Jinak bych s tebou souhlasil.

antimp
Člen
# Zasláno: 23 Lis 2010 18:49
Odpovědět 


Neuhýbej obecní strážníku. Pěkně přiznej, že neumíš ani pochopit znění jednoho ze základních zákonů potřebných pro získání ŘO (řidičského oprávnění).

~CENSORED~

miccap
Člen
# Zasláno: 24 Lis 2010 01:08
Odpovědět 


tixi, já ti ale pouze napsal, že se pleteš a souběžná jízda je možná i mimo obec. "Souběžná jízda" je dle zákona 311 terminus technicus s jasným popisem, o kterém ty ses vyjádřil, že je možné ho aplikovat pouze na území obce (tečka)

tix0575
Člen
# Zasláno: 24 Lis 2010 08:18
Odpovědět 


miccap: jasně..bod pro tebe :D

vigel
Člen
# Zasláno: 16 Srp 2013 15:13
Odpovědět 


Ale na puvodni tema jste nikdo neodopovedel, jen se tu hadate jak deti.
otazka byla:
KDYZ V !!! JEDNOM""" PRUHU PREDJEDU MOTORKOU AUTO TAK, ZE NEPREJEDU DELICI PLNOU CARU......... JE TO POSTIHNUTELNE ?

Vaše odpověď
Tučně  Kurzíva  Podtržení  Vložit obrázek  Vložit odkaz 
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
Pro ověření, že jste opravdu člověk je nutné SLOVNĚ odpovědět následující otázku:
Kolik je dvanáct děleno čtyři?
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Pouze registrovaní uživatelé smí vkládat příspěvky. Přihlaš se se svými přihlašovacími údaji před odesláním příspěvku, nebo se zaregistruj
 

Pohání nás PHP forum software miniBB™ © 2001-2018, Strážníci