miniBB: free php bulletin board and forum softwareStraznici.com - forum 
 - Diskuze - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -
www.straznici.com fórum / Právní rozbory / Parkování na sídlišti Břeclav
Autor Zpráva
veronika
Člen
# Zasláno: 11 Dub 2011 18:31
Odpovědět 

Dostala jsem botičku za parkování na nejmenovaném sídlišti v Břeclavi,že neparkuji na nezpevněné ploše( hlína)žádná značka zde nebyla,parkují takhle lidi od dob,co tam jezdím,což je cca 3 roky a nikdy nikdo žádnou botičku,tím pádem i pokutu nedostal,když jsem se zeptala,proč lidi,co parkují na proti ,též na nezpevněné ploše nedostanou botičku,bylo mi řečeno,že si tam dali štěrk a že už to považují za zpevněnou plochu.když jsem se zeptala,proč zde neumístí nějakou značku,aby si řidiči toho byli vědomi,prý tak činit nemusí.
Ráda bych věděla,zda měli pravdu...aby se v těch našich zákonech člověk vyznal :(
Na bloku pokuty bylo § 47/1g zák.č. 200/1990
budu ráda za dotazy.

tix0575
Člen
# Zasláno: 11 Dub 2011 22:53
Odpovědět 

veronika: z.č. 200/1990 Sb. Přestupky proti veřejnému pořádku
§ 47
(1) Přestupku se dopustí ten, kdo
g) poškodí nebo neoprávněně zabere veřejné prostranství, veřejně přístupný objekt nebo veřejně prospěšné zařízení,

(2) Za přestupek podle odstavce 1 písm. a) až c) lze uložit pokutu do 5000 Kč, za přestupek podle odstavce 1 písm. d) pokutu do 20 000 Kč, za přestupek podle odstavce 1 písm. e) a f) pokutu do 3000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. g) a h) pokutu do 50 000 Kč.

Veřejným prostranstvím je všechno co je volně přístupné komukoliv bez ohledu na vlastnictví.
Tím, že jsi na místě souhlasila s blokovou pokutou, tak máš smůlu, protože nemůžeš argumentovat tím, že to bylo špatně. K záboru veřejného prostranství nepotřebuješ mít žádnou značku, neboť značka platí na pozemních komunikacích a nikoliv na ostatních plochách ...

pepa
Člen
# Zasláno: 12 Dub 2011 09:43
Odpovědět 

Pro příště řekni, že si jdeš jen pro auto ktéré řídíl někdo kdo ho měl půjčené a nic jim nepodepisuj....max do vyjádření se můžeš vyjádřit a zase ten paragraf 11 :-)

tix0575
Člen
# Zasláno: 12 Dub 2011 13:45
Odpovědět 

pepa:...ale lepší je říci, že jako provozovatel vozidla znáš totožnost osoby, která vozidlo v uvedenou dobu užívala, ale vzhledem k tomu, že se jedná o osobu blízkou, tak využíváš svého práva dle poučení... ;) ..a klidně jim to i podepiš :D

veronika
Člen
# Zasláno: 12 Dub 2011 14:19
Odpovědět 

Nikdy to nepokutovali,jen tam mají hodného udavače,který jim to vždy všechno poslušně zavolá na stanici a oni už pak jdou na jistotu.:)
Auto není moje,měla jsem ho půjčené z rodiny.

tix0575
Člen
# Zasláno: 12 Dub 2011 18:00
Odpovědět 

veronika:...no jo..na oznámení se musí nějak reagovat...to by si pak všímaví občané stěžovali, že MP nic nedělá. U montáže pozor na to, že pokud se odvoláš na osobu blízkou, tak montáž botičky hradí provozovatel a bota se sundá po uhrazení! Město ovšem musí mít stanovenou cenu nařízením, jinak ji nelze vymáhat.

pepa
Člen
# Zasláno: 12 Dub 2011 23:17
Odpovědět 

tix0575 s totožností máš pravdu, vypadá to vznešenějc... :-) a k tý botičce...když jsem se odvolal v HK na osobu blízkou...sepsala se mnou správní řízení ja do něj poznamenal ten úžasnej paragraf...botičku mi sundali, nic jsem neplatil a zatím mi ani předvolání nepřišlo :-)

PS : jak už tady na foru někdo psal tak se dá prý vyhnout i té montáži botičky tím, že sdělíš adresu nějakého cizince... je na tom něco pravdy?

tix0575
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2011 08:34
Odpovědět 

pepa: něco pravdy na tom je :D

pepa
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2011 23:59
Odpovědět 

Nechtěl by ses na toto téma trochu rozepsat? :-) pročítal jsem to tu a našel jsem jen vždy zmíňku o tom, že něco takového jde :-)

tix0575
Člen
# Zasláno: 14 Dub 2011 08:17
Odpovědět 

pepa: zákon policii ukládá, že botička se odstraní poté co je přestupek projednán (máš pachatele a ten buď zaplatí BP, nebo je oznámen), nebo zjistíš osobu, která vozidlo ponechala (antimp bude zase prudit, že to není doslovný text zákona :P) tedy ty jsi osoba, která přišla k vozidlu a prohlásila, že se přestupku nedopustila (tedy nejsi pachatel), ale sdělí hlídce nacionále pachatele a hlídka jej může oznámit správnímu orgánu k vyřízení. Pokud řekneš, že nevíš kdo to tam nechal, tak se bota ponechá do doby až provozovatel zaplatí montáž. Tedy pokud jsi majitel, tak to rovnou zaplatíš...neřeší se ale přestupek! jenom montáž a cena musí být stanovena nařízením obce za kolik to je..jinak je to zadarmo.
A v čem je problém? Ty si vymyslíš neexistujícího člověka v Africe a je na správním orgánu jestli ho najde. V několika případech (tuším Pardubice) se o to pokusili a náklady by je brzy položily, takže ...do šuplíku. Na druhou stranu kdyby se podařilo prokázat ti úmysl před správním orgánem zatajit důležitou informaci, tak se dopustíš přestupku s postihem do 10 000 Kč...

pepa
Člen
# Zasláno: 14 Dub 2011 09:00
Odpovědět 

tak to jsem nevědel :D to je hroznej kocourkov....říct Johna Páprdu z Paříže :D a voni to nechaj bejt :D ... a kde zjistím zda zrovna u nás maj či nemajk placené montáže a za kolik? :-)

A ještě poslední věc..... mám dojem, že někde tady na webu sem četl, když přijedou sundat botičku tak že by měli nejdříve sundat botičku a potom až s tebou řešit přestupek... opět se ptám...je na tom něco pravdy..? :D

tix0575
Člen
# Zasláno: 14 Dub 2011 15:11
Odpovědět 

pepa: nařízení obce by jsi měl najít na veřejné desce, nebo ve sbírce obecních vyhlášek na webovkách, nebo k nahlédnutí na obci. Takže teoreticky by jsi měl před jízdou nastudovat všechny obce jaká tam mají konkrétní pravidla...ale to platí o všem..o čistotě, o VP, pohyb psů...atd.
To jsi možná četl, ale opak je pravda. Nejdřív se věc vyřeší a pak se demontuje bota...to je taktika zákroku ;)

tix0575
Člen
# Zasláno: 14 Dub 2011 18:17
Odpovědět 

pepa: tady máš jeden podobný případ :
Řídila osoba blízká. Soud řekl, kdy výmluva nepomůže
Brno - Je to jednoznačný důkaz, že výmluva na osobu blízkou, díky které trestu v Česku unikly stovky tisíc řidičů, neplatí vždy. Řidič, majitel auta, může být i přes tuto výmluvu potrestán.

Nejvyšší správní soud při projednávání sporu o špatně zaparkované auto v Brně a trestu pro majitele vozu rozhodl, že v případě, kdy řidič vlastně neví či netuší, kdo jeho auto řídil, nemůže věrohodně použít výmluvu na osobu blízkou.

Soudci tak neuznali obranu řidiče, že auto v jeho nepřítomnosti řídily a špatně parkovaly osoby blízké (jeho rodina).

Úřady neuvěřily
"Tvrzení, že to mohl být kdokoliv z rodiny, podporuje závěr, že majitel vozu konkrétní osobu, která by řídila auto, neznal. Pro splnění povinností vyplývajících ze zákona ale nestačí znát jen okruh pravděpodobných řidičů, nýbrž je třeba vědět, které konkrétní osobě bylo svěřeno řízení vozidla," rozhodl senát Nejvyššího správního soudu vedený soudkyní Marií Žiškovou (verdikt 1 As 21/2011 - 52).

Celý spor začal před třemi roky, kdy hlídka Městské policie objevila nedaleko centra Brna auto parkující na chodníku. Majitel vozu potvrdil, že byl několik týdnů mimo Brno a vlastně neví, kdo auto v době jeho nepřítomnosti řídil.

Při projednávání pokuty, která byla ve výši dvou tisíc korun, ale majitel vozu uvedl, že auto používaly osoby blízké - jeho rodina. A ze zákona tak není povinen uvádět jména lidí, kteří s autem mohli jezdit.

Magistrát v Brně na pokutě trval, majitel vozu se proto obrátil na Krajský soud v Brně s tím, že byla porušena jeho práva vyplývající z ústavy. A soud mu vyhověl - soudci rozhodli, že úřady nesmí pokutovat řidiče za to, že odmítl říci, kdo je osoba blízká, která měla na chodníku parkovat.

Případ po stížnosti magistrátu ale posoudil Nejvyšší správní soud a ten se postavil na stranu úředníků.

Trestání za to, že nic neví
Ze zákona o silničním provozu podle soudců vyplývají dvě možné situace. Pokud majitel vozu zná osobu, která automobil řídila, nemusí s odkazem na osobu blízkou úřadům jméno vydat. Pokud konkrétního řidiče nezná, nemůže se na osobu blízkou vymlouvat.

V tom případě je majitel vozu trestán za svou nevědomost. Podle soudců má takové opatření zabránit tomu, aby majitelé vozidel používali účelovou výmluvu.

"Každý provozovatel vozidla proto musí vědět, kdo jeho vozidlo řídí, pokud tuto skutečnost neví, porušuje tím svou zákonem uloženou povinnost," rozhodli soudci s tím, že se takové hodnocení vztahuje i na případ z Brna.

Soudci rozhodli, že majitel auta nejprve prohlásil, že neví, kdo vůz řídil, teprve pak se bránil výmluvou na osobu blízkou. „Jde o tvrzení značně nevěrohodné vzhledem k prvnímu prohlášení provozovatele vozu," rozhodli soudci a případ vrátili k novému projednání.

Ministerstvo dopravy chce užívání výmluvy na osobu blízkou zarazit, stát tím totiž přichází o desítky milionů korun.

Jedním z opatření by mohla být povinnost majitele vozu automaticky uhradit náklady spojené s prověřováním přestupku, zvažuje se také zavedení vratné kauce. Všechny varianty jsou ale zatím jen ve fázi projednávání.

Jen za první pololetí 2009 šlo téměř o 250 tisíc případů, přičemž náklady na vyřízení jednoho případu byly 200 korun, dohromady tedy 50 milionů za půl roku.

antimp
Člen
# Zasláno: 14 Dub 2011 21:11
Odpovědět 

Obecní darmošlape, tenhle příklad je ale o tuposti dotyčného a jeho neschopnosti se inteligentně hájit.

tix0575
Člen
# Zasláno: 14 Dub 2011 21:36
Odpovědět 

samozřejmě, protože nedosahuje tvých kvalit :D

e policeman
Člen
# Zasláno: 16 Dub 2011 15:51
Odpovědět 

tix0575
:-)

Mageri
Člen
# Zasláno: 27 Dub 2011 17:04
Odpovědět 

Mám podobný dotaz.

Manželka s firemním vozem (s.r.o., ona je jediný majitel a jednatel) zaparkovala na sídlišti v Brně tak, že stála 2 koly na obrubníku. Za stěračem lístek MP Brno (viz vzor v článku lísteček za stěračem) s důvodem Zábor veř. prostranství 2 koly.

Dotaz je obrubník součástí komunikace či ne?
A platí odvolávka na §11 i u vozidla v majetku právnické osoby (kniha jízd atd)
Díky za názor.
Zatím mám lístek na stole, ale je na cestě ke koši, tak zda ho mám urychlit.....

e policeman
Člen
# Zasláno: 27 Dub 2011 18:24
Odpovědět 

Mageri
Obrubník je součástí komunikace.(nemá nic společného se záborem)
"Odvolávka" platí.(bohužel)
Klidně ho urychli.

Vaše odpověď
Tučně  Kurzíva  Podtržení  Vložit obrázek  Vložit odkaz 
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
Pro ověření, že jste opravdu člověk je nutné SLOVNĚ odpovědět následující otázku:
Kolik je šest děleno tři?
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Pouze registrovaní uživatelé smí vkládat příspěvky. Přihlaš se se svými přihlašovacími údaji před odesláním příspěvku, nebo se zaregistruj

Pohání nás chat forum software miniBB™ © 2001-2021, Strážníci