miniBB: free php bulletin board and forum softwareStraznici.com - forum 
 - Diskuze - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -
www.straznici.com fórum / Právní rozbory / Silniční kontrola
. 1 . 2 . >>
Autor Zpráva
Hanz
Člen
# Zasláno: 14 Čen 2011 11:40
Odpovědět 

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat jak by měla celkově vypadat silniční kontrola. Například jak má strážník zahájit kontrolu, zda mi je povinen sdělit proč mě zastavil, co má říkat atd. Ptám se protože po prvním setkání s městskou policií v našem městě, probíhala kontrola velmi zmateně a strážník na mě zvyšoval hlas. Kontrolu zahájil slovy „Dobrý den , tak to máme za 2 000 máš rozbitý okno." Také po mě vyžadoval zelenou kartu, což jak jsem se už dočetl nemůže. No pokutu jsem nakonec zaplatil a nic jsem neříkal, protože jsem se o danou problematiku ještě nezajímal. Pokud průběh kontroly popisuje nějaký zákon prosím jaký. Děkuji za odpověď

tix0575
Člen
# Zasláno: 14 Čen 2011 15:03
Odpovědět 

Hanz: vítej v klubu :D Přesně stanovený slovosled a postup není nikde daný, ale zákrok má jistá pravidla, která se mají dodržovat. Předně po zastavení by měl pozdravit, protože je to slušnost ;) a představit se aspoň slovy Městská policie. Sice prokazuje svoji příslušnost k MP uniformou, ale tím nic nezkazí, naopak. Pak tě seznámí s podstatou přestupku a vyslechne si tvoje argumenty na základě čehož rozhodne o sankci. Ty se vyjádříš zda souhlasíš a nebo ne a případně se můžeš vyjádřit v oznámení. Ovšem tvůj případ to není ani v jednom případě, neboť řešit blokově okno nemůže a stejně tak vyžadovat prokázání o povinném pojištění. Tvoje mínus je v tom, že jsi na místě souhlasil a zaplatil.

Hanz
Člen
# Zasláno: 14 Čen 2011 16:03
Odpovědět 

Děkuji za odpověď. Už jsem si nastudoval zákon 553. Při příští kontrole již budu znalejší. Předtím jsem si nebyl jistý ničím a tak jsem radši na všechno kývnul :) Ještě dotaz. Může strážník kontrolovat totožnost spolujezdců ve voze, aniž by sdělil důvod? V mém konkrétním případě strážník vyžadoval občanský průkaz od dvou kamarádů, které jsem vezl. Podíval se asi jenom na jméno a op zase vrátil. Ještě mě a posádce vozu tykal, což je asi také špatně. Chápu že jsem o mnoho let mladší než on, ale mě to celkem uráželo. Šlo mi spíš o to jak se má obecně strážník vyjadřovat (např. hovorová čeština, termíny, poučení apod.). Samozřejmě s klidem a slušně to je jasné. Důvodem zastavení bude asi ve většině případech podezření ze spáchání přestupku, ale musí to takto strážník formulovat, nebo stačí když řekne například: jel jste moc rychle.

tix0575
Člen
# Zasláno: 14 Čen 2011 22:37
Odpovědět 

Hanz: zjišťování totožnosti osob je upraveno zákonem a jsou zde vyjmenované konkrétní důvody, kdy lze požadovat prokázání totožnosti. V tvém případě bych to viděl leda na §12/2c z.č. 553/1991 Sb. a to, že od ní bude požadovat vysvětlení, protože bude svědkem...Není jeho povinností ti zdůvodňovat své počínání, ale musí mít důvod, aby své jednání obhájil při případné tvé stížnosti. Ty si můžeš stěžovat na jeho chování u pověřené osoby řízením MP, nebo starosty. Míra spolehlivosti určuje způsob prokázání totožnosti a nikde není dáno, že by si měl opisovat nějaké údaje. Prostě má dobrého pamatováka :D Ty se můžeš ohradit proti tykání a nebo mu tykat taky..je to na tobě, slušnost je vykání. S tím souvisí i kultura vyjadřování, kdy by se mělo komunikovat v úředním českém spisovném jazyce...ale někdo ho nechápe :P Přestupek by měl správně právně kvalifikovat, aby jsi věděl čeho jsi se dopustil a jaká ti hrozí sankce. Citovat doslova zákon asi nebude, ale není problém se podívat do zákona a pokud budeš pedant, tak ti ho i přečíst :) Pak počítej, že přihlédne k osobě pachatele a podle toho upraví výši pokuty, pokud mu to zákon dovoluje :D Nakonec ale vždycky záleží na tobě, jestli se vším souhlasíš nebo ne...pokud se ti nebude zdát kvalifikace, tak jednoduše řekneš, že s tím nesouhlasíš, on to sepíše a správní orgán ti to rád za nějaký peníz vysvětlí i s citací zákona :D

Hanz
Člen
# Zasláno: 14 Čen 2011 23:35
Odpovědět 

Děkuji za objasnění a jak tak na tím přemýšlím, tak jsem se od strážníka nedozvěděl prakticky nic :) . Ani mi neřekl že mám možnost nesouhlasit s přestupkem. Prostě jenom zaplať a hotovo :) Příště budu určitě vyžadovat profesionálnější přístup. Zřejmě jsou tady strážníci asi zvyklí jednat s mladšími řidiči kteří mají místo výfuku rouru od okapu a místo rádia koncertní aparaturu a jejich komunikace taky asi vázne :) Proto všichni mladí musí být automaticky špatní :)

tix0575
Člen
# Zasláno: 15 Čen 2011 10:24
Odpovědět 

Hanz: já bych největší problém viděl v tom, že ti dal pokutu za technický stav, což je proti zákonu :( Ještě se podívej na pokutový blok, co tam je za právní kvalifikaci..jaký § tam napsal.

pepa
Člen
# Zasláno: 23 Čen 2011 23:51
Odpovědět 

tix0575 : Měl bych dotaz. Já jako řidič jsem povinen ukázat občanku strážníkoj?

tix0575
Člen
# Zasláno: 24 Čen 2011 19:29
Odpovědět 

pepa: záleží na důvodu pro který je zjišťována totožnost. Jako řidič OP předkládat podle zákona 361/2000 Sb. nemusíš, ale v ŘP není uvedena adresa. Takže strážník po tobě může chtít doklad, kterým prokážeš své trvalé bydliště... a to je např OP. Ale pokud ho nemáš a sdělíš mu adresu ústně, může si ji ověřit a není to nic proti ničemu. Jinak totožnost můžeš prokazovat např cestovním dokladem i jiným dokladem vydaným státní správou, dokonce tvou totožnost může dosvědčit jiná osoba, ale opravdu záleží na situaci a tedy důvodu. Tedy pokud bude sepisovat oznámení, nebo vypisovat bloky, tak bude chtít vědět adresu. Pokud budeš platit hotově, tak je to v podstatě jedno jakou adresu tam napíše, protože peníze už má v ruce. V případě, že by jsi dostával složenku, tak je potřeba tam vypsat řádnou adresu, aby exekutor s tím neměl moc práce :D

pepa
Člen
# Zasláno: 25 Čen 2011 00:06
Odpovědět 

tix0575 : já když byl nedávno u správního tak mi ouředník vysvětloval, že když strážník po mě bude chtít občanku, tak v tu chvíli můžu zamknout auto, protože už nejsem řidič...zkráceně to řekl tak, že jako řidič mu nemám dávat občanku a pokuď mu ji dám tak už se mnou nemůže řešit např. přestupek který jsem spáchal za jízdy a podobně...

tix0575
Člen
# Zasláno: 25 Čen 2011 08:26
Odpovědět 

pepa: nemohu soudit co jste spolu projednávali a jakým způsobem a kdo koho špatně pochopil. Prokázání totožnosti řeší z.č. 553/1991 SB. § 12/1 a je to jméno, příjmení, datum narození, rč a bydliště. Na víc jako strážník nemám nárok. Důvod zjišťování totožnosti určuje míru spolehlivosti. Takže zkráceně ;) pokud ti budu domlouvat, tak je mi úplně jedno kde bydlíš, pokud tě budu oznamovat, tak správní orgán potřebuje znát tvoji adresu a já mu ji zjistím tak, že buď ji opíšu z OP (nejrychlejší), nebo ji budu zjišťovat z evidencí pomocí údajů které zjistím z jiných dokladů. Klidně se přitom můžeš v autě i zamknout, k tomu tě vůbec nepotřebuji. :D

pepa
Člen
# Zasláno: 25 Čen 2011 20:58
Odpovědět 

tix0575 : Na výzvu strážníka obecní policie ve stejnokroji nebo celníka ve stejnokroji je řidič motorového vozidla povinen předložit strážníkovi ve stejnokroji nebo celníkovi ve stejnokroji ke kontrole doklady podle odst. 8 písm. a) a b).

Takže pokuď jsem řidič na občanku nemá nárok a já mu ji ani nedám.....a ve chvíli co ji bude strážník chtít jsem jen kolemjdoucí a nemůže se mnou nic řešit skrz auto.... hm...? Podle mě to dává smysl a na tom správním to řekl ve směs takle..

Hanz
Člen
# Zasláno: 25 Čen 2011 22:26
Odpovědět 

tix0575 :
Hledal jsem pokutový blok, ale bohužel jsem ho už nenašel, asi jsem ho už někam zahodil. Nicméně v týdnu jsem byl opět zastaven strážníky ( asi si mě pamatovali, protože dobře platím :D) Auto jsem měl po technické stránce již v pořádku, ale tentokrát jsem se nenechal zastrašit a vyčítal jsem jim jejich neslušné chování a nepříkladný postup. Dotazoval jsem se jestli po mě žádá podání vysvětlení a když ano, tak že mě nepoučil atd. No musím říci že nevěděli jak mi na všechny dotazy odpovědět. Dost silně, ale slušně jsem se ohradil proti tykání a proti jejich žádosti o předložení zelené karty. To je celkem naštvalo a mladší z dvojce strážníků mě vyzval, abych ukázal lékárničku. Pro tomu jsem taky protestoval, tak nakonec přivolali státní policii. Ta sídlí také v našem městě, takže tam byli celkem rychle. Tady musím říci, že chování státní policie bylo příkladné, velice klidné a slušné. Prostě profesionální a na úrovni. Státní policie provedla kontrolu zelené karty a povinné výbavy. Strážníci jenom přihlíželi. Nakonec jsem měl vše v pořádku a tak mi popřáli hezký den a nashledanou. Při odjezdu si strážníci ještě něco mumlali. Myslím si, že strážníci nečekali někoho jako já a celkem mě potěšilo, že jsem se již uměl bránit :) Už jsem zvědav na naše další setkání :)

tix0575
Člen
# Zasláno: 26 Čen 2011 17:17
Odpovědět 

Hanz: vidíš sám jak se vyplatí znát zákony :D A kdy si tady přečteme, že jsi podal stížnost na strážníky?? ;)

Pepa: nemotej dvě věci dohromady!! MP OP samozřejmě chtít může (viz prokázání totožnosti), ale ty ji jako řidič nemusíš mít. Takže pokud mu ji nedáš, tak se ničeho nedopouštíš a on si musí adresu zjistit jiným způsobem. To, že si o ni řekne neznamená, že se automaticky přestává řešit tvůj přestupek v dopravě!! On postupoval v ten moment dle z.č. 553/1991 § 12/1, kdežto v z.č. 361/2000 § 6 jsou povinosti řidiče, nikoliv strážníka.

Rebelang
Člen
# Zasláno: 27 Čec 2011 12:10
Odpovědět 

Zdravím diskutující. Před několika dny jsem byl pokutován městskými strážníky 1000 kč za vjetí do zákazu vjezdu. O tom není řeči, přestupek se stal a já jsem jej uznal. Když jsem jim v odpolední cestě v opačném směru kde byly instalovány semafory zavolal na služebnu, že minimálně za pět minut v protisměru jim zákazem vjezdu projelo nějakých deset aut, což jednoduchým součtem lze snadno dojít k celodennímu počtu aut porušujících vyhlášku, bylo mi sděleno, že pokuty již vybrali a že nemůžou být všude. Když jsem se dotázal, zda můj přestupek viděli, /dojeli mě totiž až mnohem později po průjezdu zákazem vjezdu, jenž byl zhruba 20 metrů jízdy/, bylo mi sděleno, že mi ho klidně ukáží. Ten den jsem byl však již mimo město a na služebně jsem se stavil v 7 hod. ráno následující den. Bylo mi striktně a mocensky sděleno, že záznam již neexistuje a tudíž mi ho neukážou. A ani kdyby existoval, nemají povinnost mi jej ukázat. Nepolemizoval jsem o přestupku, ten jsem udělal a ten zaplatím. Vadilo mi však veskrze nepřehledné a kličkující jednání ze strany městské policie. Mají nebo nemají povinnost MP předvést jako důkaz občanovi videozáznam o přestupku ? Mě bylo "vysvětleno" vše tím způsobem, že na nic nárok nemám a oni /MS/ si můžou dělat v podstatě vše, co uznají za vhodné. Později mi bylo řečeno, že záznam je již stejně smazán, protože je mazán vždy po udělení pokuty. Zajímavé je, že pokuta byla udělena v ranních hodinách a strážník argumentoval tím, že jsem měl možnost vidět záznam do 17 hod. téhož dne. Když jsou mazány záznamy ihned po udělení a odsouhlasení pokuty, proč jsou smazány večer a druhého dne ráno už neexistuje? Celá věc je o jednání MP, zda je zcela v souladu s jejím posláním a jejich pravomocemi. navíc byl ze mě činěn téměř kriminálník, kdy mi bylo podsouváno, že já jako frajeřinku bych stejně kdykoli do zákazu vjezdu vjel a že když tohle nevím, tak ať vrátím řidičák apod. invektivy.

volkswagen
Člen
# Zasláno: 27 Čec 2011 14:28
Odpovědět 

Po zaplacení pokuty už můžete leda tak lézt vzteky na lucernu a zase dolů. Také můžete bezmocně zuřit. Jakoukoliv pokutu u které si nejste jistý šup do správního. Dokazování je na čackých mlčenlivých bdících.

tix0575
Člen
# Zasláno: 27 Čec 2011 22:50
Odpovědět 

Rebalang: Pokud souhlasíš s vyřízením přestupku na místě v blokovém řízení, tak se dokazování neprovádí, tedy nikdo není povinen ti cokoliv ukazovat a předkládat. Zde se jedná čistě o dobrovolnost MP a slušné chování. Pokud mají na nějakém kamerovém systému nastavenu smyčku, tak asi záznam přemazávají, protože věc je vyřízena a není potřeba důkazů. Opět záleží na místních poměrech. pokud by jsi nesouhlasil, tak všechno musí zadokumentovat tak, aby přestupek byl průkazný i před správním orgánem a pak on je oprávněný tě seznámit s podstatou přestupku i důkazy. To co popisuješ je spíše o chování jedinců než o práci MP. Ta v podstatě jednala v rámci zákona, ale blbou formou.

usama
Člen
# Zasláno: 14 Srp 2011 18:37
Odpovědět 

já když byl nedávno u správního tak mi ouředník vysvětloval, že když strážník po mě bude chtít občanku, tak v tu chvíli můžu zamknout auto, protože už nejsem řidič...zkráceně to řekl tak, že jako řidič mu nemám dávat občanku a pokuď mu ji dám tak už se mnou nemůže řešit např. přestupek který jsem spáchal za jízdy a podobně...

Tak to byl pěknej dement ten ouředník... takové nesmysly a plky. mimochodem strážník je taky vlastně úředník sui generis, tak proč věříš nějakýmu hovádku za stolem :-)

konrad
Člen
# Zasláno: 24 Lis 2011 20:01
Odpovědět 

V lednu t.r. jsem se vracel z Německa, v Českém středohoří byla mlha, na prázdné D8 směr Praha, mrzlo a byl sníh, žádný provoz ani v protisměru, jsem nechal rozsvícené přední mlhovky. Když mě předjel jediný vůz, ihned jsem mhlovky vypnul, abych neoslňoval. Byli to policisté, kteří mě zavedli na nejbližší čerpačku, sdělili porušení ustanovení o osvětlení vozidla, 15 minut lustrovali včetně lékarničky, udělili blokovou pokutu na místě 100 Kč a ujistili že žádné body nedostanu.
Dnes, v listopadu, jsem si v rámci jiných výpisů na Czech Point nechal vyjet body, a byl překvapen, že nemám 0 ale 1 za výše uvedený přestupek dle §22/1l/1990 Sb.
Mohu to nějak rozporovat?

e policeman
Člen
# Zasláno: 24 Lis 2011 20:43 - Změnil/a: e policeman
Odpovědět 

konrad
Pokuta se neuděluje ,ale ukládá.. :-)

volkswagen
Člen
# Zasláno: 25 Lis 2011 09:02
Odpovědět 

Kondrad: Ne, zaplatil jste, tudíž uznal. Smolík, není boha, který by vám pomohl. Budiž vám to pro poučení pro příště a neplaťte pokuty na místě.

mrbrain
Člen
# Zasláno: 27 Lis 2011 12:19
Odpovědět 

Jen takový rychlý dotaz, není pro přestupkové řízení (resp. blokové řízení o přestupku) obecným zákonem správní řád? Přeci jen upravuje vztah během správního řízení (což logicky i dle zákona řešení přestupku na místě je) a ukládá povinnosti a práva oběma stranám, což se jaksi při řešení přestupku na místě moc často neděje...

tix0575
Člen
# Zasláno: 29 Lis 2011 07:36
Odpovědět 

mrbrain: pro přestupkové řízení platí speciální zákon o přestupcích, který má při aplikaci přednost před obecným zákonem.

JIIIRA
Člen
# Zasláno: 6 Pro 2011 19:10
Odpovědět 

Chtěl bych se zeptat na to jaké má městská policie vybavení a doklady ke vztahu k dopravě. Prošel jsem spostu stránek a nic moc jsem nenašel, když pominu služební vozi apod., zajímali by mě i rozdíli oproti republikové policii. Všem děkuji za odpově´d

tix0575
Člen
# Zasláno: 7 Pro 2011 08:38
Odpovědět 

Jirka: Každá MP má k dopravě individuální přístup dle vlastních priorit. Základním vybavením je určitě pěší hlídka, která rozdává "předvolánky" špatně parkujícím řidičům. Dalším prvkem je motohlídka a autohlídka. V autě už můžeš převážet "botičky". Každý strážník pak má oprávnění rozhodnout o odtahu. U nás disponujeme i cyklohlídkou a provádí se i výkon na in line bruslích, kdy se hlídají právě tito potenciální hříšníci. Jinak základním vybavením strážníka je reflexní vesta a zastavovací terč. Někteří mají radary k měření rychlosti a to různých druhů. Ve vztahu k dopravě se dá využít i kamerových systémů. Pokud za dopravu budeš počítat i jízdu na lyžích, tak i to jsme schopni obsáhnout, kdežto PČR nikoliv... ;)
Zákonné zmocnění MP k dopravě je uvedeno v §2/d z.č. 553/1991 Sb a podrobně § 86/d z.č. 200/1990 Sb. Botičku pak užít podle § 17a/1 z.č. 553/1991 Sb. Podle z.č. 361/2000 Sb. pak § 152c/ 1f4, 1f11 a 1k Uřidičů nemotorových vozidel 125c/1f1. Nejednáli se o rocidivu tak i §125c/1f3, 1f5, 1f9. Všechny ostatní přestupky v dopravě oznamuje na odbor dopravy.
Rozdíl mezi MP a PČR je ve vybavenosti, kdy MP je na tom většinou lépe, v působnosti MP může řešit jen na teritoriu své obce a rychlost měřit jen v určených úsecích PČR. Vybrané BP jsou příjmem obce MP, kdežto PČR vybírá BP do rozpočtu státu.

PetrVesely
Člen
# Zasláno: 8 Pro 2011 17:04
Odpovědět 

Rozdíl mezi MP a PČR je ve vybavenosti - tak to bych nevidel jako ten nejvetsi a nejpodstatnejsi rozdil... :D

tix0575
Člen
# Zasláno: 8 Pro 2011 20:49
Odpovědět 

PV: tak se klidně pochlub v čem ho vidíš ty :D Je jasné, že MP se ze zákona 553/1991 Sb. § 2c) přispívá v rozsahu stanoveném tímto nebo jiným zákonem k bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, tedy má jen vymezené pole působnosti a nedá se to s oprávněním PČR srovnávat... ;)

PetrVesely
Člen
# Zasláno: 9 Pro 2011 15:12
Odpovědět 

tix0575 ja mel na mysli spise ''vybavenost'' strazniku...

tix0575
Člen
# Zasláno: 10 Pro 2011 10:44
Odpovědět 

PV: dneska je právě ta vybavenost asi nejvíc rozhodující ;) protože když nemáš ani benzín do auta, tak toho asi moc neuděláš :P ..k tomu chuť dělat zadarmo 150 hodin, zdůvodňovat proč lustruješ osoby a vozidla, a žebrat o papír a tonery do tiskárem ti dá jasný výsledek, že chuť něco dělat pro lidi je tak mizivá, že ji skoro ani nenajdeš! Prevence se u PČR nepočítá a tak je rozhodující represe a proto u lidí nebude nikdy v oblibě. Ukaž mi u PČR jediné obvodní oddělení, které má výbavu např jako MP Lázně Bělohrad ;) o naší se nebudu ani zmiňovat :D ...včíl mudruj!

e policeman
Člen
# Zasláno: 10 Pro 2011 13:46
Odpovědět 

tix0575
Myslíš Lázně Bohdaneč... ?

tix0575
Člen
# Zasláno: 11 Pro 2011 09:31 - Změnil/a: tix0575
Odpovědět 

Sorry...měly to být Lázně Bohdaneč! Dík ;)

PS: naše skromná MP o třech strážnících letos dokázala získat 225 000 Kč na projekty prevence kriminality z grantů...ukaž mi u PČR nějaké OOP, kde mají desetinu toho..nemají ani tu setinu!! ... Rozdíl mezi MP a PČR prostě je :D a záleží na tom z jaké strany se na to člověk bude dívat. Srovnávat tyto složky např v dopravě se nedá, když každá má jiná oprávnění, místa působnosti a lidské zdroje. O specializaci PČR se ani nebudu zmiňovat.

. 1 . 2 . >>
Vaše odpověď
Tučně  Kurzíva  Podtržení  Vložit obrázek  Vložit odkaz 
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
Pro ověření, že jste opravdu člověk je nutné SLOVNĚ odpovědět následující otázku:
Kolik je nula krát tři?
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Pouze registrovaní uživatelé smí vkládat příspěvky. Přihlaš se se svými přihlašovacími údaji před odesláním příspěvku, nebo se zaregistruj

Pohání nás online community software miniBB™ © 2001-2021, Strážníci