miniBB: free php bulletin board and forum softwareStraznici.com - forum 
 - Diskuze - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -
www.straznici.com fórum / Právní rozbory / Krádeže v obchodě
Autor Zpráva
Martasxxx
Člen
# Zasláno: 14 Dub 2012 20:14
Odpovědět 


Dobrý den,
když mě elektronický bezpečnostní systém u pokladen označí, že jsem něco ukradl, přesto že jsem nic neukradl, je oprávněn mě pracovník soukromé bezpečnostní služby zadržet? V § 76 odst. 2 zákona č. 141/1961 Sb. se píše že mě může zadržet pouze pokud jsem byl přistižen při trestném činu nebo bezprostředně poté. Ale já nic neukradl a tím pádem nemaj ani důkaz. Když už by se mě pokusil zadržet, můžu začít jednat v rámci nutné obrany? Kdyby mě už zadržel, můžu na něj podat trestní oznámení pro omezování osobní svobody? Případně po obchodě žádat nějaké odškodnění? Mají právo přivolaní policisté udělat u mě osobní prohlídku když nemaj žádný důkaz z kamerového systému?

tix0575
Člen
# Zasláno: 15 Dub 2012 20:35
Odpovědět 


Martas: žádný elktronický bezpečnostní systém tě neoznačí za zloděje...to vždy udělá jen člověk. Ten systém jen upozorní obsluhu na to, že něco není v normálu. Samozřejmě, že i přístroj může selhat a je na obsluze, aby vyhodnotila správně situaci a zvolila adekvátní řešení. Tedy pokud je důvodné podezření, že jsi se dopustil krádeže (ať je to přestupek, nebo tr. čin - občan nemusí skutek právně kvalifikovat, od toho je policejní orgán), tak prodejce má oprávněný zájem zjistit tvoji totožnost, aby věděl s kým má vést případně řízení o náhradě škody, tedy tě může zadržet do příchodu policie, které tě předá. Policie zhodnotí na místě důvody a důkazy a rozhodne co s tebou dál. Pokud budeš spolupracovat, tak se omyl vysvětlí na místě. Pokud budeš klást odpor, tak tě nejspíše zadrží a tedy ti provedou jak bezpečnostní prohlídku, tak tě klidně i omezí na osobní svobodě. Další věcí je pak shromažďování případných důkazů...nemusí jít vždy o kamerový záznam, bude stačit i svědectví osob atd.
Samozřejmě, že dnes je moderní na každého podávat nějaké trestní oznámení a je pak na soudu aby rozhodl...v občansko právním soudním sporu můžeš požadovat nějakou náhradu škody...ale zase záleží na soudu co ti přisoudí.
Takže za normální bych považovat toto: u pokladny spustí alarm, přijde ochranka, slušně se zeptá co se děje, já řeknu, že nevím a společně s pokladní všichni zkontrolujeme co jsem si koupil a prošlo pokladnou. Může se stát, že pokladní mi předá věc, kterou pokladna ani nemusela zaregistrovat! Pokud na místě se nezjistí, co vyvolalo signál, tak by mne měli požádat, abych setrval na místě do příchodu policie, nebo pokud s tím budu souhlasit, abych počkal někde v kanceláři. Přijede policie, zkontroluje moji totožnost,nákup a může mne vyzvat, abych se dostavil k sepsání protokolu o podaném vysvětlení na místo, které mi určí. V mém vlastním zájmu je, aby se věc vyřešila v klidu a co nejdřív, takže budu spolupracovat, protože policie pak má oprávnění, kterými by se dokázala dobrat výsledku i proti mojí vůli ;)

volkswagen
Člen
# Zasláno: 18 Dub 2012 09:03
Odpovědět 


Rozklene se duha, zaštěbetají ptáčci a rozkvetou lekníny... Achjo

e policeman
Člen
# Zasláno: 19 Dub 2012 11:41
Odpovědět 


volkswagen
A zili spolu stastne az do smrti....
Tvoje reakce jsou nekdy take"pohadkove" :-)

duchodce
Člen
# Zasláno: 23 Dub 2012 16:37
Odpovědět 


Pane Volkswagene a pane E policemane! Naštěstí takových arogantních lidí jako jste vy je míň, než nás slušných.

e policeman
Člen
# Zasláno: 23 Dub 2012 17:30
Odpovědět 


duchodce
Mohu se zeptat, čím jsem Vás naštval, že mne považujete za arogantního?
Děkuji za odpověď.

duchodce
Člen
# Zasláno: 24 Dub 2012 02:00 - Změnil/a: duchodce
Odpovědět 


Protože si tady nikdo nevážíte práci strážníků a policistů a hledáte jenom jek jim tu práci znechutit a překazit. My staří lidé si jejich práce vážíme a jsme rádi, že je máme.

tix0575
Člen
# Zasláno: 24 Dub 2012 07:52
Odpovědět 


duchodce: jenže e policeman něco takového nedělá ... je tu jeden z mála, kdo se jich zastane

duchodce
Člen
# Zasláno: 24 Dub 2012 10:53
Odpovědět 


omlouvám se e policemanovi. Jsem už starý a nepochopil jsem jeho příspěvek. Máte pravdu, že je tady jeden z mála rozumných. Ještě jednou omlouvám se.

e policeman
Člen
# Zasláno: 24 Dub 2012 12:20
Odpovědět 


duchodce
Netřeba omlouvat se.Jen mne zajímalo, co Vás naštvalo.
Hezký den

PetrVesely
Člen
# Zasláno: 29 Dub 2012 09:00
Odpovědět 


Mohu si jen tak tipnout, ze mate pane duchodce rudou knizku jeste schovanou v supliku, ze jo ;)

duchodce
Člen
# Zasláno: 2 Kvě 2012 12:23
Odpovědět 


Jak to víte pane Petře?

usama
Člen
# Zasláno: 2 Kvě 2012 23:09 - Změnil/a: usama
Odpovědět 


Dobrý den,
když mě elektronický bezpečnostní systém u pokladen označí, že jsem něco ukradl, přesto že jsem nic neukradl, je oprávněn mě pracovník soukromé bezpečnostní služby zadržet? V § 76 odst. 2 zákona č. 141/1961 Sb. se píše že mě může zadržet pouze pokud jsem byl přistižen při trestném činu nebo bezprostředně poté. Ale já nic neukradl a tím pádem nemaj ani důkaz. Když už by se mě pokusil zadržet, můžu začít jednat v rámci nutné obrany? Kdyby mě už zadržel, můžu na něj podat trestní oznámení pro omezování osobní svobody? Případně po obchodě žádat nějaké odškodnění? Mají právo přivolaní policisté udělat u mě osobní prohlídku když nemaj žádný důkaz z kamerového systému?



Podle judikatury Nejvyššího správního soudu (viz kauza revizoři) je opráívněn vás i sekuriťák zadržet do příjedu policie. Kupodivu NSS to netlačilo k § 76/2 TŘ, ale do občanského zákoníku (svépomoc). Nutná obrana tedy proti takovému je nepřípustná, a to odpovídá na všechny Vaše dotazy...
P.S. solidní ochranky mají za sebou právníka, který potom nemyslná křivá obvinění proti jejím zaměstnancům tlačí na křivé obvinění, poškozování cizích práv atd. pokud ten člověk má nějaký majetek, tak navíc chtějí odškodnění, zadostiučinění atd. Pokud nemá, tak se snaží takovýho blbečka dostat do vězení natvrdo - zpravidla to křivé obvinění + ublížení na zdraví či výtržnictví... v některých okresech to u státních zástupců prochází, protože mají zadarmo případ a jinde to neprojde tak snadno... jako každého činu (někde trestný čin, jinde přestupek)

Policisté a strážníci mají právo dělat hlavně prohlídku zda nemáte u sebe zbraň. pokud naleznou něco jiného, co označí ochranka či pokladní za jejich majetek, tak vám to odejmou, pokud to nevydáte dobrovolně. V 99% případů to vydávají dobrovolně, protože ví, že k napadení úřední osoby je hodně blízko a někde se s nimi nemažou...

martina
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2013 17:42
Odpovědět 


Dobrý den hi se zetat moje kamarádka ukradla v obchode obleceni prijeli policajti a dostala pokutu 1000kc.Jak se to dal resi?Prijde domu něco postou a bude něco na trestnim rejstriku?

Vaše odpověď
Tučně  Kurzíva  Podtržení  Vložit obrázek  Vložit odkaz 
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
Pro ověření, že jste opravdu člověk je nutné SLOVNĚ odpovědět následující otázku:
Kolik je nula krát tři?
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Pouze registrovaní uživatelé smí vkládat příspěvky. Přihlaš se se svými přihlašovacími údaji před odesláním příspěvku, nebo se zaregistruj
 

Pohání nás community script miniBB™ © 2001-2018, Strážníci