miniBB: free php bulletin board and forum softwareStraznici.com - forum 
 - Diskuze - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -
www.straznici.com fórum / Právní rozbory / Odtah za parkování v "krajní nouzi"
Autor Zpráva
alesta
Člen
# Zasláno: 11 Říj 2012 22:24
Odpovědět 

Dobrý den, dnes mi bylo odtaženo auto za špatné parkování v blízkosti přechodu. Stala se mi taková věc. Jela jsem nakupovat a chytl mě záchvat migrény, chtělo se mi zvracet a tak jsem zajela do nejbližší boční ulice. V dané ulici jsem zaparkovala ve směru komunikace asi 1m před přechodem pro chodce. V tomto místě je vždy problém s parkováním a vzhledem k aktuálnosti situace jsem tam auto zastavila a "vykonala jsem danou potřebu". Pak jsem chytla kabelku s čípky proti bolesti a vyhledala nejbližší záchod. Pak jsem asi 30 min. čekala na lavičce na náměstí než lék zabere a za tu dobu mi auto odtáhli. Doplňuji, že v daném místě vždy někdo parkujje, protože tam prostě nikde není místo. Jak jsem se dozvěděla, strážníci v tmto místě odtahují vozidla pravidelně. Auto jsem na odtahu vyzvedla s příslibem, že do 30 dní zaplatím. Zdá se mi nespravelivé, že po mě chtějí částku 1500 Kč asi za 4 km odtahu. Šla jsem se zeptat na místní Městskou policii, jak mám postupovat. Policistky byly velmi ochotné a řekli, ať zkusím napsat stížnost, že jsem tam zastavila v krajní nouzi. Bez ohledu na to jak mě to štve, nevím, jestli má cenu se s tím vůbec zabývat, zda se toto dá považovat za případ krajní nouze. Pro jistotu jdu zítra ke své lékařce, aby mi napsala alespoň potvrzení, že se s migrénou léčím. Děkuji za Váš názor.

Apache
Člen
# Zasláno: 12 Říj 2012 05:50
Odpovědět 

Dobrý den. Postupoval bych tak, jak vám radily ty dvě strážnice. Lékařské potvrzení pro podporu vašeho tvrzení by bylo vhodné. Zda má cenu se tím zabávat musíte posoudit vy sama, nikdo jiný se za vás nerozhodne. Zastavení vozidla - přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče, lze považovat za krajní nouzi. Přeji pěkný den.

PetrVesely
Člen
# Zasláno: 12 Říj 2012 08:12
Odpovědět 

verme, že budou kluci od MP stejne rychlí, kdyz se budou po meste pohybovat klapsari ci sprejeri nicit fasadu za desitky tisic... (ale za to nejsou body na premie a je to moc prace a hrozi ze straznik treba jeste nejakou schyta takze asi zustane jen u odtahu aut)

tix0575
Člen
# Zasláno: 12 Říj 2012 11:49
Odpovědět 

Pozor na ustanovení § 3/1 a § 5/2c z.č. 361/2000 Sb. kde máte jisté povinnosti, které by mohly vyvrátit vaši krejní nouzi ...

pan_x
Člen
# Zasláno: 12 Říj 2012 18:20
Odpovědět 

Tixi0575, i po tom, co jste předvedl v diskuzi stran veřejného prostranství, cítíte se přesto stále fundovaný poskytovat rady ohledně výkladu zákonů, natož zastávat pozici strážníka?

alesto, před přechodem pro chodce se nesmí zastavit a stát, ve vašem případě lze uvažovat o pojmu "zastavit vozidlo", tedy přerušit jízdu z důvodu nezávislého na vůli řidiče, což náhlá zdravotní indispozice rozhodně je. V tom případě byste se tedy přestupku nedopustila, jen je nutné náhlou zdravotní indispozici bránící v řízení prokázat. Tixem0575 odkazované paragrafy by vám naopak mohly pomoci – pojednávají o tom, že se provozu na pozemních komunikacích nesmí účastnit osoba, jejíž zdravotní stav by mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a silný migrenózní záchvat takovým stavem je, tudíž jste v daný moment nebyla způsobilá pokračovat v jízdě a byla jste nucena zastavit vozidlo. Tix0575 se snaží zřejmě vyjádřit ve smyslu, že s migrénou nepatříte za volant. Tixi0575, diagnóza migrény nezavdává příčinu být vyloučen z účasti na provozu na pozemních komunikacích v roli řidiče. Člověk trpící touto chorobou žije běžným životem, jeho vnímání a soustředěnost není nikterak zhoršena. Tato choroba se projevuje občasnými migrenózními záchvaty různé frekvence a různé intenzity a až tyto mohou být příčinou nezpůsobilosti k řízení. Na rozdíl od kupříkladu epilepsie ale migrenózní záchvat nepřichází náhle a zasažený jedinec neupadá do bezvědomí. Není tedy důvod, proč by nemohl člověk s diagnózou migrény řídit vozidlo, je-li soudný a v případě silného záchvatu vozidlo zastaví, jak to učinila alesta. V opačném případě by musela být zbavena způsobilosti k řízení značná část populace, neboť migréna není jediná choroba, která se svými příznaky projevuje jen sporadicky a v mezidobí žije jedinec bez jakýchkoliv příznaků.

alesto, ještě k možnosti se s tím vůbec zabývat. Jestliže jste již pokutu zaplatila či s pokutou souhlasila a v ruce máte složenku k úhradě pokuty, již s tím nic nenaděláte. Zabývat se s tím můžete jedině, pokud jste zaplatila jen manipulační poplatek za odtažení, ale k vlastnímu projednání přestupku ještě nedošlo. To z vašeho příspěvku není zcela jasné, neboť praxe bývá i taková, že při výdeji asistuje strážník, který rovnou přestupek projedná.

tix0575
Člen
# Zasláno: 12 Říj 2012 19:02
Odpovědět 

pan X. výklad zákonů náleží jenom soudu nikoliv mně ani vám ;) Usednout za volant v době kdy již jsou příznaky migrény by asi bylo posuzováno jako porušení uvedených §. Jelikož jisté zkušenosti z praxe mám, tak migréna nepřichází zničeho nic ani na "pink", ale to je otázka odborníků jak lékařů, tak příp. správního orgánu jak věc posoudí.

Pokud si myslíte, že člověk, kterému se chce zvracet díky migréně nemá být vyloučen z provozu, tak já si to nemyslím.. :)

alesta
Člen
# Zasláno: 12 Říj 2012 21:28
Odpovědět 

Pane X, tixi0575, děkuji za Vaš názory. K projednání přestupku ještě nedošlo. K pokutě jsem se ještě nevyjadřovala, mám pouze lístek s výzvou, ke které se ještě musím vyjádřit. Auto jsem vyzvedla na základě uznání dluhu vůči odtahové službě. Pokusím se zítra napsat stížnost s tím, že jsem se dle mého přesvědšení přestupku nedopustila a tedy nesouhlasím se zaplacením částky 1450 Kč za odtah. Ve stížnosti chci průběh události popsat. Ráda bych se zeptala, jestli se tedy spíše odvolat na zastavení vozidla z důvodu nezávislé na vůli řidiče, anebo na krajní nouzi. Ještě jsem nic podobného neřešila a tak se moc nevyznám. Děkuji za Vaši pomoc.

pan_x
Člen
# Zasláno: 12 Říj 2012 22:30
Odpovědět 

Tixi0575, jestliže ze své pozice strážníka chcete aplikovat nějaký zákon či vyhlášku, dohlížet na jejich dodržování, toto dodržování vynucovat a porušení trestat, činíte tak snad na základě výkladu těchto zákonů a vyhlášek. Nebo s každou situací, na kterou narazíte v praxi strážníka, utíkáte k soudu, aby vám vyložil, zda se jedná či nejedná o přestupek a rovnou vám sdělil v případě přestupku, o jaký přestupek se jedná a jak jej máte řešit? A na základě čeho mi je zapovězeno činit výklad zákonů?

Tixi0575, migrenózní záchvat se může předem ohlásit, předzvěsti se říká aura a má různé podoby – zrakové vjemy, pachové vjemy, mravenčení apod. Jsou ovšem migrenózní záchvaty, kterým aura nepředchází a jedince trpícího migrénou před záchvatem nic nevaruje. Tudíž za volant může usednout, aniž by tušil, že se "něco chystá" a migrenózní záchvat jej může překvapit za volantem.

Tixi0575, člověk, který má migrenózní záchvat síly takové, že zvrací, za volant v okamžiku záchvatu nepatří a měl by vozidlo zastavit, což alesta správně učinila a já toto nikde ani nerozporuji.

tix0575
Člen
# Zasláno: 13 Říj 2012 00:42
Odpovědět 

alesta: zastavení vozidla z důvodu nezávislé na vůli řidiče by byla např. technická porucha, ale to by jste pak asi špatně vysvětlovala, že jste zaparkovala a nečinila další opatření (např. varovná světla). Proč to nevylíčit tak jak to bylo a podpořit své tvrzení lékařskou zprávou a nějakým svědkem? Čím jednodušší zdůvodnění, tím lepší, není nebezpečí se do toho zbytečně zamotávat ... Nač si chcete stěžovat, když přestupek ještě nebyl projednán a vy jste uznala svůj dluh za odtažení vozidla? Vaše přesvědčení, že jste se ničeho protiprávního nedopustila, je sice hezké, ale o tom rozhoduje někdo jiný! Pokud je odtah proveden neoprávněně, tak jej hradí ten, kdo jej nařídil.

pan_x
Člen
# Zasláno: 13 Říj 2012 19:56
Odpovědět 

Svým způsobem by i náhlá zdravotní indispozice mohla být příčinou zastavení vozidla, jelikož na základě této indispozice nemůže řidič pokračovat v jízdě a je nucen vozidlo zastavit, přičemž výskyt indispozice nezávisí na vůli řidiče.

Alesto, žádnou stížnost zatím nepište, k ničemu se nevyjadřujte a nepopisujte. Počkejte si na řádné projednání přestupku, resp. na podání vysvětlení, k němuž jste byla vyzvána. Logika říká, že by vaše vysvětlení daného skutku mělo být dle skutečnosti, tedy náhlá zdravotní indispozice vedoucí ke ztrátě způsobilosti k řízení vozidla a následné zastavení vozidla, byť v místě, kde je zakázáno zastavení a stání, neboť porušení této povinnosti představuje menší ohrožení zákonem chráněného zájmu než pokračování v jízdě se zdravotní indispozicí. Bohužel logika a zdravý rozum je jedna věc, realita v podobě myšlení strážníků obecní policie věc druhá, jak se lze přesvědčit i na těchto stránkách u zde zastoupených strážníků. Tudíž vaše argumentace založená na zdravotní indispozici se nemusí setkat s pochopením. A realista ve mně mi našeptává, že s ní na obecní policii neuspějete, stejně tak ani u správního řízení na úřadě. Žádat o vrácení částky zaplacené za odtah by bylo možné až na základě rozhodnutí, že k přestupku nedošlo, tedy, že odtah byl neoprávněný. Další variantou, ovšem bez možnosti vrácení částky za odtah, je prosté odmítnutí podání vysvětlení po předvolání k podání vysvětlení. Pokud nejsou svědci, pokud jste již kupříkladu při převzetí vozidla neuvedla, že jste vozidlo na místě zanechala vy, nebude možné určit osobu, která se dopustila přestupku a vy vyváznete bez trestu. Ale částku za odtah jakožto majitelka zaplatit budete muset, resp. nebude možné žádat o její vrácení.

Pro příště v podobné situaci, pokud zdravotní strav bude dovolovat, je vhodné za zadní sklo umístit výstražný trojúhelník. To by mohlo snad bystřejší strážníky trknout, že v případě takto označeného vozidla asi nepůjde o běžné stání.

alesta
Člen
# Zasláno: 14 Říj 2012 20:37
Odpovědět 

Zítra jdu podat vysvětlení, dám vědět jak to dopadlo.

Vaše odpověď
Tučně  Kurzíva  Podtržení  Vložit obrázek  Vložit odkaz 
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
Pro ověření, že jste opravdu člověk je nutné SLOVNĚ odpovědět následující otázku:
Kolik je dva děleno jedna?
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Pouze registrovaní uživatelé smí vkládat příspěvky. Přihlaš se se svými přihlašovacími údaji před odesláním příspěvku, nebo se zaregistruj

Pohání nás open source forum script miniBB™ © 2001-2021, Strážníci