miniBB: free php bulletin board and forum softwareStraznici.com - forum 
 - Diskuze - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -
www.straznici.com fórum / Právní rozbory / Dopravní nehoda osoby mě blízké
Autor Zpráva
Anticops
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2013 18:59
Odpovědět 

Dobrý den, obracím se zde na vás všechny s prosbou o pomoc nebo radu. Minulý rok v listopadu, osoba mě blízká (budeme jí říkat Petr) ťukla do stojícího auta vozidlem, které patří mé kamarádce (budeme jí říkat Alena). S Alenou máme ústní dohodu o tom, že vozidlo mohu užívat jak já, tak i osoby mě blízké. Tedy na začátku listopadu jsem auto půjčil Petrovi, jenže ještě než odjel z města tak to stihl nacouvat do stojícího auta. Nikdo v autě ani okolo nebyl a už byl večer, takže se hned sebral a ujel, navíc tam kde se to stalo nejsou žádné kamery, ale jako na potvoru, to napálil tam, kde já občas parkuji, když jsem u přítelkyně. Nevím co měl za zkrat, protože nepil, neužil drogy a má řidičák i všechny body. Prý ho jen škrábl, tak jsem to dál neřešil. O pár dnů později volali Aleně policajti, že toto auto způsobilo dopravní nehodu (podle mě to někdo viděl z okna a další z dnů si opsal SPZ). Aleně jsem řekl, protože v té době platila osoba mě blízká, ať ji použije, jenže policajt na ní zatlačil, řekla že s autem už ňákou tu dobu nejezdí a že uživatelem vozidla jsem já. Takže policajti chtěli uhnat mě, fajn sebral jsem se a ještě než mi dorazilo předvolání, tak jsem se stavil na dopravce, kde jsem podal vysvětlení o tom, že jsem auto zapůjčil osobě mě blízké a nebudu ji jmenovat, nejsem přeci ku*va a nepotopím. Policajti auto ohledali a našli kousek laku na autě z toho co ťuknul. Od té doby se cca. 2 měsíce se nic nedělo, až před týdnem mi volala Alena. Povídala, že jí volala pojišťovna a chce znát jméno řidiče. načež prý uvedla to samé, co policajtum a to, že auto užívám já a auto neví kdo řídil. Dnes mi dorazil dopis od pojišťovny, že mám uhradit 20.000 do 14dnů za to, že za mě uhradili škodu nabouranému autu a já za ní odpovídám, jinak to bude soudně vymáháno. Přitom policajti mě neinformovali a ani Alenu o dalším vývoji. Podle mě to pojišťovna zkouší. Mám kopii o podání vysvětlení, kde uvadím, že vozidlo řídila osoba mě blízká, které jsem auto zapůjčil. Samozřejmě nechci Petra prásknout, je to kamarád a beru ho skoro jako mladšího bráchu, nechci taky ublížit Aleně, ale taky nehodlám platit 20.000 za něco co jsem neudělal. Navíc jsem to ťuknuté auto pár dnů poté viděl s Petrem a měl promáčklej plech, značka auta nebyla nic světaborného, škoda tak za 5.000 víc ne. Asi to opravoval známý nebo nevím, ale na 20.000 bych to vážně neviděl. Teď nevím co dělat, chci poslat mailem pojišťovně kopii o podání výsvětlení. Ale platí zde osoba blízká? Mohou po mě požadovat 20.000? Bude stačit poslat kopii a mě nechají být? Co by jste udělali vy? Poraďte, ať to neposeru ani jednomu z nás tří.

Bren
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2013 20:59
Odpovědět 

Tak pojišťovna škodu poškozenému uhradí, když je viník. Pokud viník není, jaksi žádné placení nebude. Váš postup bude mít ten výsledek, že člověk, kterého stála oprava nějaký peníz nedostane nic a zacáluje ze svého. Můžete následně čekat odvetu na svém autě, případně fasádách typu změna zubní karty, zlomeminy různých již stejně špatných kostí atd, případně autech všech vás tří a fasádách. Co když rupnou majiteli nervy a někoho z vás zmrzačí, bude to stát za to?

Nezapomínejte, že vaše jména má i s bydlišti jak tomu rozumím. Platilo by se z povinného, policie věc odložila, už z toho nebude ani průser, ať Petr zajde na pojišťovnu, řekne že řídil, pojišťovna cvakne a máte klid. Stejně bude malus na poijstníka a to je ten, na koho je auto napsané.

Pokud máte pocit, že je třeba vyzkoušet všecko, přeju dobré spaní a pevný lak na autě.

Anticops
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2013 21:37
Odpovědět 

Pojišťovna právě už škodu poškozenému uhradila a na mě nyní žádá to, abych to uhradil. Navíc, tím, že Petr se sebral a ujel z místa nehody, může pojistitel (pojišťovna) na viníkovi žádat plnou úhradu škody, protože nedodržel zákonem stanovené podmínky a nesepsal protokol o škodě, neuvědomil policii za nepřítomnosti poškozené strany a opustil místo dopravní nehody. Pokud jsem tedy četl správně Vaši odpověď, znamená to, že pokud pošlu kopii o podání vysvětlení, nejsem povinen tuto částku hradit? Podle podání vysvětlení nejsem ani viník, to je osoba mě blízka, tedy neznámý pachatel/viník. Pochopil jsem tedy správně?

pan_x
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2013 23:08
Odpovědět 

Anticopsi, Brenovy příspěvky a hlavně jeho rady berte s velkou, opravdu velkou rezervou, resp. si jich ani vůbec nevšímejte. Pojistitel (pojišťovna) má ze zákona právo požadovat po pojištěném náhradu toho, co za něj plnil, jestliže mimo jiné bezdůvodně nesepíše bez odkladu společný záznam o dopravní nehodě či neohlásí dopravní nehodu, v důsledku čehož by byla ztížena možnost řádného šetření pojistitele, což by mohlo být ujetím od dopravní nehody splněno. Otázkou je, zda to pojišťovna bude požadovat po Aleně, jakožto po pojištěné či po viníkovi dopravní nehody. Pak ovšem nastává další otázka, kdo byl označen za viníka dopravní nehody. Pojišťovna se samozřejmě bude chtít zahojit a využije každou příležitost. Stálo by za to ještě řádně prostudovat smluvní podmínky pojištění, jak je v nich takový případ ošetřen.

Brene, neplácejte nesmysly. Tzv. povinné ručení se uzavírá na vozidlo, nikoliv na řidiče. Tedy náhrada škody půjde z pojistky Aleny bez ohledu, zda vozidlo řídila ona, Petr nebo Pavel. Po případném viníkovi pak může pojišťovna požadovat náhradu vyplacené částky. V tomto případě pojišťovna škodu uhradí (jak píše Anticops, již se tak i stalo), protože dopravní nehoda byla způsobena Aleniným vozidlem a osoba, jež seděla v tu chvíli za volantem na úhradu nemá žádný vliv. Poškozený tedy bude mít škodu uhrazenu a další je pak věcí mezí Alenou a pojišťovnou.

tix0575
Člen
# Zasláno: 3 Bře 2013 10:48
Odpovědět 

podle mého soudu je z pohledu pojišťovny viníkem Anticops, protože je majitelem označen jako ten komu svěřila vozidlo. Vzhledem k tomu, že se odvolává na osobu blízkou a odmítá vypovídat, tak to zbylo na něj. Myslím, že pojišťovna na osoby blízké nehraje. Kdyby řidič neujel, tak by to zřejmě zaplatili bez problémů a nic nechtěli, protože jinak se naskýtá otázka, nač platit pojištění, když pak škodu stejně zaplatím.

Anticops
Člen
# Zasláno: 3 Bře 2013 12:53
Odpovědět 

Takže pochopil-li jsem správně, tak jsem v p*deli. Buď to budu platit já, nebo Alena, přesto, že viník je policií neznámí?

Nebo co kdybych pojišťovně řekl, že auto řídila osoba mě blízká, Hanz Müller s kterým se známe už od mala (abych cítil jeho škodu jako za svou), ale neznám jeho místo pobytu, vím jen, že bydlí v okolí Berlína a kontakt na něj nemám, protože jsem ztratil nedávno telefon. Mohlo by to mít úspěch?

tix0575
Člen
# Zasláno: 3 Bře 2013 13:13
Odpovědět 

já bych řekl, že je v podstatě pojišťovně jedno kdo to řídil, protože pojistka je na auto a pčr prokázala, že s vozidlem byla spáchána DN, majitel sdělil komu auto svěřil. Teď to spíše bude mezi tebou a Alenou. Aleně přijde malus na pojistné a tobě postih za DN. Teď už můžeš pojišťovne tvrdit co chceš. Pokud se jí chceš postavit, tak jedině před soudem.

Bren
Člen
# Zasláno: 3 Bře 2013 17:56
Odpovědět 

Jo tak jsem tomu špatně rozuměl, tímto se omlouvám. Pojišťovna už zacálovala a teď jde po tom, na koho má poslední stopu, že to řídil. Asi budete dobří kámoši, když škodu způsobil někdo jiný a vy to cvaknete. Říká se tomu kámoš do prvního průseru.

Vaše odpověď
Tučně  Kurzíva  Podtržení  Vložit obrázek  Vložit odkaz 
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
Pro ověření, že jste opravdu člověk je nutné SLOVNĚ odpovědět následující otázku:
Kolik je šest děleno dva?
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Pouze registrovaní uživatelé smí vkládat příspěvky. Přihlaš se se svými přihlašovacími údaji před odesláním příspěvku, nebo se zaregistruj

Pohání nás open source forum script miniBB™ © 2001-2018, Strážníci