miniBB: free php bulletin board and forum softwareStraznici.com - forum 
 - Diskuze - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -
www.straznici.com fórum / Stížnosti / Vsetinska MP
Autor Zpráva
tco
Člen
# Zasláno: 22 Lis 2011 11:42
Odpovědět 

Vcera jsem za steracem nasel listek, protoze sem mel par minut cas, zaskocil jsem na sluzebnu mestske policie. Musim rict, ze chovani strazniku prekrocilo veskere meze, budu podavat nasledujici stiznost, uvitam jakekoliv pripominky:

Dne 21. 11. 2011 zhruba kolem 11 hodin jsem se dostavil na služebnu Městské policie Vsetín za účelem podaní vysvětlení ohledně přestupku č. XY.
Celé jednání probíhalo značně nestandardně a já si musím stěžovat na chování strážníků MP Vsetín.
Po příchodu se mě ujal strážník č. 0014, který se mnou začal přestupek projednávat bez potřebných náležitostí. Poté, co jsem jej upozornil, že je povinen mě nejprve poučit o možnosti odmítnout výpověď, přizval si k jednání svědka, strážníka č. 0015, který v ruce držel nějaký přístroj, snad videokameru. Bohužel ani jeden ze strážníků se neobtěžoval oznámit mi, jestli jednání nahrávají. Já doufám, že ano.
Strážník 0014 si svoji povinnost, seznámit mě s mými právy vyložil tak, že mi předložil nějaký papír, což samozřejmě nenaplňuje §11, odst. 6 zákona č.553/1991 Sb., o obecní policii. Na tento fakt jsem jej upozornil, bohužel pokračoval ve svém svérázném výkladu zákona.
Strážník číslo 0015, který byl našemu jednání se strážníkem 0014 přítomen, neustále do celého jednání zasahoval způsobem hrubě překračujícím roli svědka.
Poté, co strážník 0014 odložil moje osobní doklady, které si vyžádal v souladu s §12, odst. 2 zákona č.553/1991 Sb., o obecní policii, bez jakéhokoliv vysvětlení si je vzal strážník 0015 a začal si je prohlížet. Zeptal jsem se ho, proč si prohlíží moje osobní doklady. Strážník 0015 začal arogatně řvát, že on je obecní strážník a může si mi prohlížet občanku, kdy se mu zachce a on na to má právo. Z tohoto jeho jednání a argumentace jsem byl v šoku a požádal jsem ho aby toto svoje tvrzení doložil, nejlépe odkazem na příslušný paragraf příslušného zákona. Strážník 0015 se rozčílil ještě víc a začal křičet, že (cituji) "Podobné otázky si mám zkoušet na policajty u nás na vesnici." Nechápu, proč na mě něco takového křičel, co to mělo znamenat.
Strážník 0015 neustále volil konfrontační tón a zvyšoval hlas, i přes moje žádosti aby nekřičel. Působil opravdu velmi labilním dojmem,neustále se oháněl svojí funkcí, na které si zřejmě velmi zakládá a navrhoval mi, že si na něj mohu okamžitě jít stěžovat k paní místostarostce.
Křičel tak, že moje přítelkyně, která nebyla u samotného jednání, jej přes velmi tenké dveře naprosto jasně slyšela a byla jeho argumentací stejné šokována, jako já sám.
Když strážník 0014 vytiskl protokol a ja měl k jeho znění připomínky, strážník 0015 zase překročil svoji roli svědka, vložil do celého jednání a vlastně mě z jednací vyhodil s tím, že není potřeba nic sepisovat (a zase zopakoval svoje absurdní tvrzení, že: "Mám si to zkoušet na policajty u nás na vesnici!"). Protože s protokolem měl v podstatě pravdu, odešel jsem, stále ještě v šoku z jeho jednání.

Vznáším stížnost k jednání strážníka č. 0015 z následujicích důvodů:
Neoprávněné zjišťovní osobních dokladu, kdy se na něj v roli svědka nevztahuje žádný odstavec §12, odst. 2 zákona č.553/1991 Sb., o obecní policii.
Neurvalé chování, které překračuje všechny meze slušnosti.
Narušování jednání, které jsem vedl já se strážníkem 0014, kdy strážník 0015 přebíral nemístně iniciativu.

tix0575
Člen
# Zasláno: 22 Lis 2011 15:10
Odpovědět 

tco:nebudu se zabývat chováním strážníků, protože je to není objektivní a ani je nechci nějak soudit, či omlouvat...jednat mají obě strany slušně!
1) strážníci udělali chybu v tom, že tě nejdříve nepoučili, což na tvoji žádost napravili tím, že ti dali přečíst jeho předtisk - to ničemu neodporuje. Pokud by jsi neuměl číst, neměl brýle a jiné důvody, tak by ti jej měli přečíst a vysvětlit pokud by jsi něčemu nerozuměl
2) to, že celou věc dokumentovali nějakým přístrojem (asi kamerou, diktafonem atd) taky ničemu neodporuje, protože MP má zmocnění pořizovat zvukové a obrazové záznamy a to aniž by někoho předem upozorňovali - § 24b z.č. 553/91
3) pokud je jednání přítomen další strážník, tak není v postavení svědka, ale strážníka a má veškeré pravomoci jako každý jiný strážník..tedy může pomáhat při zákroku nebo při úkonu..tedy si prohlížet doklady...i když jen ze zákonných důvodů..tedy zjišťování totožnosti - § 12/1 z.č. 553/91
4) na jednání máš právo si stěžovat u jejich nadřízeného...tedy buď ředitele MP, nebo starosty a to v podstatě jen na nevhodnost chování, neboť vše ostatní je podle zákona

tco
Člen
# Zasláno: 22 Lis 2011 15:24
Odpovědět 

Dekuju za odpoved.

Budu muset stiznost upravit, protoze druhy straznik zrejme mel pravo zashovat do jednani (na muj dotaz, co tam dela, mi oznamili, ze tam je jako svedek),,nicmene trvam na tom, ze 0015 nemel nejmensi pravo prohlizet si moje osobni doklady. A pokud chtel nejake takove pravo uplatnint mel argumentovat zakonnym ustanovenim, nikoliv arogatnim revem.

Nevim, z ceho vyvozujete potrebu zduraznit mi, ze obe strany maji jednat slusne. Byla to pouze protistrana, ktera se chovala hulvatsky.
Nevim, proc vysvetlujete jejich pravo neco nahravat. Ja o tom vim a lituju, ze jsem nevyuzil svoje pravo na to same.

Straznik me ma poucit a musi se ujistit, ze jsem pouceni pochopil, ne mi hodit nejaky hadr a nechat me to lustit. Nicmene ani tak to neni predmetem stiznosti.

tix0575
Člen
# Zasláno: 22 Lis 2011 18:51
Odpovědět 

tco: slušné chování zdůrazňuji proto, protože je tu jenom Vaše verze a ačkoliv nemám důvod vám nevěřit, tak je tu i jistá možnost, že to proběhlo i úplně jinak ;)
Z čeho usuzujete, že 0015 neměl právo prohlížet vaše doklady? Pokud Vás jeden strážník požádá o předložení dokladů ke zjištění totožnosti a Vy mu je poskytnete, tak druhý strážník Vás již o ně žádat nemusí ani o souhlas se na ně dívat ;)
Právo na nahrávku Vám vysvětluji protože se ohrazujete proti tomu, že Vás neupozornili na skutečnost, že něco nahrávají.
Je na strážníkovi jaký způsob poučení zvolí a vy máte právo si to nechat vysvětlit pokud něčemu nerozumíte..tedy pokud je text nečitelný, máte právo žádat, aby Vám to přečetl, nebo odrecitoval.
Jinak strážníci prováděli nějaký úkon a byli v postavení úřední osoby, nikoliv svědka, pachatele, poškozeného mebo oznamovatele...tím by byli až při případném správním nebo soudním projednání podle toho co by se dělo dál..
V podstatě si můžete stěžovat jen na skutečnost, že Vás poučili až na Vaše upozornění a na jejich nevhodné chování.

tco
Člen
# Zasláno: 22 Lis 2011 19:52
Odpovědět 

Znovu vam dekuju za odpoved.

Musim rict, ze vas vyklad §12, odst. 2 zákona č.553/1991 Sb mi prijde pomerne sverazny a ja s nim nesouhlasim.
Zvlast v kontextu meho pripadu: Ja tam opravdu nevidim, ze by se mymi doklady mel zabyvat druhy, pote co je prvni overil.

Moji poznamku v puvodni stiznosti ohledne nahravani jste pochopil nespravne, zrejme jsem ji spatne formuloval, upravim to.

Muzete me prosim, odkazat na predpis, ktery upravuje postaveni uredni osoby v pripade podobneho rizeni? Je toho hodne a ja budu rad za kazde navedeni ke spravne ceste.

tix0575
Člen
# Zasláno: 22 Lis 2011 22:18
Odpovědět 

takže MP měla oprávnění požadovat vysvětlení ohledně přestupku, tedy i zjistit Vaši totožnost dle § 12/b, c z.č. 553/1991 Sb. Nechápu co Vám vadí na tom, že si dva strážníci prohlížejí OP. Netuším proč si č.0015 bral OP, asi aby Vás mohl oslovovat jménem, nebo mohl vypisovat úřední záznam, či cokoliv jiného. Je to otázka taktiky úkonu. Nemusíte s tím souhlasit a já Vám to nebudu vyvracet ;)
Otázka nahrávání mi tedy není jasná, neboť zde problém žádný nevidím a pokud to vysvětlíte, můžeme se o tom pobavit líp ;)
Úřední osoba je definována v trestním zákoníku § 127
e) příslušník ozbrojených sil nebo bezpečnostního sboru nebo strážník obecní policie,

tco
Člen
# Zasláno: 24 Lis 2011 14:27
Odpovědět 

Ok, diky. Dam na vase rady, prestanu mavat zakonama a budu si stezovat na chovani.

Mi pochopitelne vadi, kdyz mi nekdo kontroluje moje doklady. Takze vetsinou chci vedet proc.
Kdyby mi 0015 slusne oznamil +- to co vy, nerekl bych ani popel. Ze zacal rvat a vlastne rval u kazdeho meho dotazu, to je problem.

tix0575
Člen
# Zasláno: 24 Lis 2011 18:48
Odpovědět 

tco: ano, to chápu i já :D

vendelinhloubavy
Člen
# Zasláno: 2 Led 2015 15:12
Odpovědět 

vendelinhloubavy
Člen
# Zasláno: 2 Led 2015 15:13
Odpovědět 

vendelinhloubavy
Člen
# Zasláno: 2 Led 2015 15:15
Odpovědět 

vendelinhloubavy
Člen
# Zasláno: 2 Led 2015 15:18
Odpovědět 

Vaše odpověď
Tučně  Kurzíva  Podtržení  Vložit obrázek  Vložit odkaz 
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
Pro ověření, že jste opravdu člověk je nutné SLOVNĚ odpovědět následující otázku:
Kolik je nula krát tři?
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Pouze registrovaní uživatelé smí vkládat příspěvky. Přihlaš se se svými přihlašovacími údaji před odesláním příspěvku, nebo se zaregistruj

Pohání nás discussion forum software miniBB™ © 2001-2018, Strážníci