miniBB: free php bulletin board and forum softwareStraznici.com - forum 
 - Diskuze - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -
www.straznici.com fórum / Stalo se Vám / Prostor pro Invalidi
Autor Zpráva
206RS
Člen
# Zasláno: 29 Led 2008 14:27
Odpovědět 


Dobrý den,
Potreboval bych poradit ohledně této věci,asi pred měsícem jsem zastavil na tomto místě po dobu ani ne 30s,kamaráda jsem pouze vyhodil na poště,protoze jeli za mnou asi další tri auta,musel jsem čekat az budu moci vyjet (měl jsem po celou dobu,nastartováno,svítil jsem,byl jsem v autě)jenomze tretí auto bylo Mestské Policie...a bylo to,mohl jsem jim 10x vysvětlovat situaci ale bez šance,vše nafotili s tím ze mi prijde predvolani na Městský Magistrát, a tak se také stalo.
Dostavil jsem se,vše jsem opět vysvětlil ale bylo mě oznameno ře jsem se dopustil vazneho prestupku kde pokuta je v rozmezi 1-5tis,ze jsem tedy pokutovan pouze 1000Kč,samozrejmě jsem se zacal branit,ze jsem na tomto miste neparkoval,pouze zastavil na 30s..... ,ze toto misto je vyhrazene misto na parkovan pro invalidyi a ja neparkoval. Po tomto me bylo zdeleno ze zakon nerozeznava pojem stani,zastaveni a parkováni,ze se vse jedna o stejnou vec!!!! (na co tedy mame znacky zakaz stani,zastaveni??)nevim co mam delat,zda se me ze zde nekdo udelal chybu.doufam ze ja opravdu timto nic neprovedl.nic jsem jeste nezaplatil ale podepsal ze s prestupkem souhlasim...ale nechce se me za toto zaplatit.Diky

volkswagen
Člen
# Zasláno: 29 Led 2008 14:59 - Změnil/a: volkswagen
Odpovědět 


Inu jistě se jednalo o zastavení vozidla, nikoliv zastavení. Zastavení vozidla je zakázáno pouze jednou dopravní značkou - taková ta žlutá "X" na silnici. Prostě se vám zničehož nic udělalo strašně špatně a musel jste zastavit protože váš stav neumožňoval další jízdu, musel jste se prostě vydýchat. ;-)

osobne
Člen
# Zasláno: 29 Led 2008 15:50
Odpovědět 


206RS: Se divím, že máš tu drzost polemizovat o tom, jestli jsi na tom parkovišti stál nebo pouze zastavil. Na takové parkoviště je zakázáno i vjet, vůbec není nutné abys tam stál nebo zastavoval a stihne tě stejně nějaká sankce. A ty dokonce tvrdíš, žes tam "pouze" zastavil, za to hrozí pokuta 5000 - 10000 Kč. Pravděpodobně nás tu také trochu balamutíš, protože tak nízkou sankci, jako je 1000 Kč ti správní orgán ani nemůže za tento přestupek dát. 1000 Kč je paušální částka na náklady správního řízení, pokutu pravděpodobně teprve ještě dostaneš v rozmezí 5000 - 10000 Kč.

§ 67/7 zák. č. 361/2000 Sb.
Na vyhrazené parkoviště pro vozidlo označené znakem O 1 je vozidlům bez označení O 1 vjezd zakázán.

§ 22/1f)11 zák. č. 200/1990 Sb.
Přestupku se dopustí ten, kdo v provozu na pozemních komunikacích neoprávněně zastaví nebo stojí s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidlo označené označením O 1 nebo neoprávněně použije označení vozidla O 1 při stání nebo při jízdě.

§ 22/6 zák. č. 200/1990 Sb.
Pokuta od 5 000 Kč do 10 000 Kč se uloží za přestupek podle odstavce 2 a podle odstavce 1 písm. f) bodu 11.

milancukrar
Člen
# Zasláno: 29 Led 2008 17:52
Odpovědět 


206RS :
Bohužel máte smůlu, že Vás policie přistihla a právem potrestá

pred měsícem jsem zastavil na tomto místě
ale podepsal ze s prestupkem souhlasim
atd.
Je vidět, že neznáte zákon a cítíte se ukřivděn?
osobně má naprostou pravdu a zasluhujete trest.

Hlavně za neznalost a netaktiku při vyjednávání.

pepek
Člen
# Zasláno: 29 Led 2008 20:13
Odpovědět 


Je zde jedna dírka - bylo na daném parkovišti v inkriminované době provedeno jak svislé (běžná plechová značka) tak i vodorovné dopravní značení (piktogram vozíčkáře a křížem škrtnuté parkovací místo) ? Pokud ne, tak se ani s úředníky nebavte a jste v pohodě - stejně jako kdysi mediálně propírané jednání hokejisty Jágra na Václavském nám. před Jaltou v Praze.
btw. Pokud Vám nějaký dement řekne, že zákon nerozlišuje mezi zastavením (ono ještě existuje zastavení vozidla), stáním a parkováním, tak nemá co dělat na silnici, potažmo na úřadě, který má řešit přestupky v dopravě.

osobne
Člen
# Zasláno: 29 Led 2008 20:39 - Změnil/a: osobne
Odpovědět 


Pokud se jedná o parkoviště vyhrazené pro vozidla se znakem O1, tak je opravdu jedno, jestli tam řidič zastavil nebo stál, obojí je v tomto případě stejný dopravní přstupek dle § 22/1f)11 zák. č. 200/1990 Sb.

Pokud by šlo o zastavení vozidla (o což dle uvedených informací nešlo), tak je to na parkovišti vyhrazeném pro vozidla se znakem O1 také dopravní přestupek a to protože na toto parkoviště nesmí řidič ani vjet, byl by to přestupek dle § 22/1l) zák. č. 200/1990 Sb., kde je nižší sankce a lze jej projednat i v blokovém řízení.

Jinak bych to s tou jakoby zdravotní indispozicí nikomu nedoporučoval, protože správní orgán může v takovém případě samozřejmě nařídit držiteli řidičského oprávnění, aby se ve stanovené lhůtě podrobil přezkoumání zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel.

Citizen X
Člen
# Zasláno: 29 Led 2008 20:47
Odpovědět 


Dalo by se v té pohádce pokračovat i takto: a zrovna v průběhu těch 30 sekund, kdy se 206RS nacházel na místě vyhrazeném pro invalidy, okolo projížděl invalida a chtěl zde zaparkovat, ale měl smůlu, protože kámoš přispivatele RS206 byl línej ujít pár desítek metrů z místa, kde bylo možno legálně zastavit.

volkswagen
Člen
# Zasláno: 29 Led 2008 20:47
Odpovědět 


Ještě bych doplnil, že vyhrazené stání MUSÍ být vždy vyhrazené značením jak vodorovným tak svislým. Pokud ne tak..... ale to už si domyslíte sám.

pepek
Člen
# Zasláno: 29 Led 2008 20:50
Odpovědět 


to vw: To jsem napsal již výše, ale obecním polozřízencům a jejich fans to ještě nedošlo

volkswagen
Člen
# Zasláno: 29 Led 2008 21:00
Odpovědět 


pepek: a vida, přehlédl jsem. No nevadíˇ:-)

osobne
Člen
# Zasláno: 29 Led 2008 21:01
Odpovědět 


To je snad jasné, že je vyznačené jak vodorovným dopravním značením, tak tím svislým. To ví snad každý řidič, který zná pravidla silničního provozu.
:-) :-) :-)

Admin
Administrátor
# Zasláno: 29 Led 2008 22:38
Odpovědět 


Kde mohou strážníci brát jistotu, že dotyčný je přestupce? Dotyčný třeba mohl chtít pouze s vozidlem odjet pryč.

Kevin2
Člen
# Zasláno: 30 Led 2008 00:09
Odpovědět 


Pro RS206:
K výše uvedenému ještě doplním, že vás mohli strážníci za přestupek §22/1f11 zák. 200/1990 řešit na místě v blokovém řízení a to do výše 1000,- Kč. Tohoto přestupku jste se dopustil tím, že jste zastavil s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidlo označené označením O 1. Vše je plně v souladu se zákonem (viz níže) a snad vás tato zkušenost poučí pro budoucnost.
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------
§ 86 zák. 200/1990 Sb.

V blokovém řízení mohou projednávat

d) obecní policie přestupky na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi podle § 30 odst. 1 písm. a), c), g) až i), k) až o), přestupky, jejichž projednávání je v působnosti obce a přestupky proti pořádku ve státní správě spáchané

1. neoprávněným stáním vozidla na místní komunikaci nebo jejím úseku, které lze podle nařízení obce použít ke stání jen za cenu sjednanou v souladu s cenovými předpisy a při splnění podmínek stanovených tímto nařízením,
2. nedovoleným stáním nebo zastavením vozidla na pozemní komunikaci, vjezdem do míst, kde je to místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno, porušením pravidel o překročení nejvyšší dovolené rychlosti, porušením pravidel jízdy na zvířatech, vedení a hnaní zvířat na pozemní komunikaci, pohybem chodce na pozemní komunikaci odporujícím pravidlům provozu na pozemních komunikacích, nedovoleným způsobem použití lyží, kolečkových bruslí a podobných prostředků na chodníku a nedovoleným vedením jízdního kola nebo jízdou na něm v rozporu s pravidly provozu na pozemních komunikacích.
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- --------
§ 22 zák. 200/1990 Sb.

Přestupky proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích

(1) Přestupku se dopustí ten, kdo v provozu na pozemních komunikacích

f) při řízení vozidla
11. neoprávněně zastaví nebo stojí s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidlo označené označením O 1 nebo neoprávněně použije označení vozidla O 1 při stání nebo při jízdě,

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- --------
§ 13 zák. 200/1990 Sb.

(1) Pokutu lze uložit do 1000 Kč, nestanoví-li zvláštní část tohoto zákona nebo jiný zákon pokutu vyšší.

(2) V blokovém řízení (§ 84) lze uložit pokutu do 1000 Kč, pokud tento zákon nebo jiný zákon nepřipouští uložit v takovém řízení pokutu vyšší, a v příkazním řízení (§ 87) do 4000 Kč.

(3) Pokuta uložená orgánem obce je příjmem obce, jejíž orgán ve věci rozhodoval v prvním stupni. Pokuta uložená jiným správním orgánem České republiky je příjmem státního rozpočtu této republiky.
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- --------
§ 22 zák. 361/2000 Sb.

Přestupky proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích

(10) V blokovém řízení

1. lze uložit pokutu do 2 000 Kč za přestupek podle odstavce 1 písm. l),

2. se uloží pokuta 1 000 Kč za přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 1 a 4,

3. se uloží pokuta 2 500 Kč za přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 3, 5, 6, 8, 9 a písm. g),

4. se uloží pokuta 3 000 Kč za přestupek podle odstavce 2.

(11) Přestupek, za který se podle tohoto zákona ukládá zákaz činnosti, nelze projednat v blokovém řízení.
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- --------
§ 2 zák. 361/2000 Sb.

Vymezení základních pojmů

Pro účely tohoto zákona

n) stát znamená uvést vozidlo do klidu nad dobu dovolenou pro zastavení,

o) zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu,
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- --------
§ 67 zák. 361/2000 Sb.

Speciální označení vozidel a osob

(7) Na vyhrazené parkoviště pro vozidlo označené znakem O 1 je vozidlům bez označení O 1 vjezd zakázán.
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- --------

e policeman
Člen
# Zasláno: 30 Led 2008 03:28
Odpovědět 


Admin
"Kde mohou strážníci brát jistotu, že dotyčný je přestupce? Dotyčný třeba mohl chtít pouze s vozidlem odjet pryč."

206RS napsal : "... asi pred měsícem jsem zastavil na tomto místě ... "
Takže řídil on nebo ne?

osobne
Člen
# Zasláno: 30 Led 2008 06:12
Odpovědět 


Kevin2: Přestupek dle § 22/1f)11 zák. č. 200/1990 Sb. nelze projednat v blokovém řízení pokutou do 1000 Kč.
odkaz

mar
Člen
# Zasláno: 31 Led 2008 11:15
Odpovědět 


Pokud vjedeš neoprávněně na invalidu a zde zastavíš z důvodu.....xxx, byl spáchán přestupek (důvod nikdo zkoumat nebude, můžeš se obhájit trv. osobou blízkou, nebo krajní noui - nouzi neprokážeš). Necháš nastartováno, svítíš a máš v úmyslu ihned, třeba po 30 s odjet. Rozhodující je: zda lze PROKÁZAT kdo vozidlem na parkoviště vjel (ty nebo ta osoba blízká). Pokud osoba blízká, tak není co řešit a věc se po roce odloží. Pokud tě viděl, nebo je důvěryhodnej svědek, nebo tě natočila kamera, tak v řízen bude rozhodující tvé chování, (vem si příklad ze svého potomka, zuření a dupání nikam nevede, jen vyprovokuje k vyššímu trestu). Proto si zapamatuj: 1) zachovej chladnou hlavu 2) překonej se a jednej jako s nejlepším kamarádem 3) využij všech svých práv a nesnaž se přechytračovat 4) nemáš-li úniku, tak bourej hned, čím jsi víc rozjetej, tím je větší náraz.

Kevin2
Člen
# Zasláno: 31 Led 2008 22:35
Odpovědět 


osobne
Projednat lze, protože za tento přestupek nehrozí řidiči zákaz činnosti, lze jej obecně projednat v blokovém řízení. Strážník OP v blokové řízení mimo jiné řeší všechny přestupky, které souvisí s "nedovoleným stáním nebo zastavením vozidla na pozemní komunikaci"a to je přesně tento případ. Protože ve zvláštní části zákona pro tento přestupek není uvedena pokuta vyšší, řídí se blokové řízení obecnými pravidly, která hovoří, že za přestupek lze uložit pokutu v blokovém řízení do 1000,- Kč. Všechny související odtazy jsem uvedl již výše.
Mohu se zeptat, kdo vypracoval právní stanovisko ve vašem odkazu?

pepek
Člen
# Zasláno: 31 Led 2008 23:54
Odpovědět 


Ach bože, ta neznalost, tupost a neschopnost pochopit psaný text je u obecních zřízenců opravdu bezmezná.

osobne
Člen
# Zasláno: 1 Úno 2008 12:13
Odpovědět 


Kevin2: V blokovém řízení projednat ten přestupek dle § 22/1f)11 zák. č. 200/1990 Sb. nemůžeš, protože u § 22 jsou taxativně vymezeny přestupky, které jze projednat v blokovém řízení. Tento mezi ně nepatří.

Odkaz je odtud: http://www.obecnipolicie.eu/

Kevin2
Člen
# Zasláno: 1 Úno 2008 16:37
Odpovědět 


osobne
Tak ještě jednou. Přestupky, které je oprávněn řešit v blokovém řízení strážník OB jsou uvedeny v §86 zák.200/1990Sb. Mimo jiné jsou to všechny přestupky v souvislosti s nedovoleným stáním nebo zastavením vozidla na pozemní komunikaci. Z toho vyplývá, že strážník je oprávněn v blokovém řízení řešit přestupky, kterých se řidiči dopustili nedovoleným stáním nebo zastavením s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidlo označené označením O 1. Do "technické novely" za tento přestupek se ukládal zákaz činnosti a proto nebylo možno přestupek projednat v blokovém řízení.


§22/ (7) zák.200/1990 Sb.- platnost do 21.08.2007

(7) Pokuta od 5 000 Kč do 10 000 Kč a zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku se uloží za přestupek podle odstavce 1 písm. a), písm. e) bodů 2 až 4, písm. f) bodů 2, 7, 10 a 11.

Kevin2
Člen
# Zasláno: 1 Úno 2008 16:44
Odpovědět 


osobne

myslím, že i JUDr. Skarka se může mýlit

osobne
Člen
# Zasláno: 1 Úno 2008 21:13
Odpovědět 


Kevin2: JUDr. Skarka se může klidně mýlit, ale já se zásadně nemýlím. Za ten přestupek hrozí pokuta od 5 000 až do 10 000 Kč, nemůžeš za něj tedy dát pokutu nižší ani vyšší, než je rozmezí sankce dané zákonem. Nejnižší a nejvyšší hranice sankce je zákonem u tohoto přestupku přímo vymezena! Nemůžeš za něj tedy dát v blokovém řízení pokutu do výše 1 000 Kč, jak jsi psal. A nemůžeš uložit za ten přestupek v blokovém řízení pokutu 5 000 - 10 000 Kč. Ten přestupek nelze ani vyřídit domluvou, jediná možnost je ho oznámit. Správní orgán pak musí při rozhodování o sankci uložit za tento přestupek pokutu od 5 000 do 10 000 Kč, nemůže od uložení sankce upustit, ani nemůže uložit sankci napomenutí, ani nemůže ten přestupek projednat v příkazním řízení.

Kevin2
Člen
# Zasláno: 3 Úno 2008 10:16
Odpovědět 


osobne

Bohužel, nemohu souhlasit s vaším výkladem. Výše pokuty (sankce) není rozhodující, zda je možno přestupek řešit v blokovém řízení. Obecně platí, že pokuta uložená u správního řízení (sankce) je vyšší než pokuta uložená v blokovém řízení. Neplatí to úplně vždy, aby to nebral někdo doslova. Pokusím se to vysvětlit ještě jednou a v bodech. Proto, aby mohl je nutné, aby ch si kladně odpověděl na tyto otázky:

1.Je možné přestupek řešit v blokovém řízení? Odpověď ANO.
Zákon v §22/11 zák. 200/1990 Sb. říká „ Přestupek, za který se podle tohoto zákona ukládá zákaz činnosti, nelze projednat v blokovém řízení". V každém jiném případě je možno blokové řízení použít. Protože v současné právní úpravě za přestupek §22/1f11 zák.200/1990 Sb. zákaz činnosti nelze uložit, je možné tento přestupek řešit v blokovém řízení.
2.Je strážník oprávněn tento přestupek řešit v blokovém řízení? Odpověď ANO.
Odpověď budeme hledat v §86/d zák. 200/1990 Sb., kde jsou přetupky, které strážníci smějí řešit v blokovém řízení vyjmenovány. Mimo jiné je zde napsáno v §86/d2 zák 200/1990 Sb., že strážníci jsou oprávněni řešit „přestupky proti pořádku ve státní správě spáchané, nedovoleným stáním nebo zastavením vozidla na pozemní komunikaci". Pokud řidič stojí nebo zastaví s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidlo označené označením O1, je strážník oprávněn ho řešit v blokovém řízení.
3.Je v zákoně uvedeno, jakou maximální výši pokuty je strážník oprávněn uložit za tento přestupek v blokovém řízení? Odpověď ANO.
V §13/2 zák. 200/1990 Sb. říká: „V blokovém řízení lze uložit pokutu do 1000 Kč, pokud tento zákon nebo jiný zákon nepřipouští uložit v takovém řízení pokutu vyšší ......". Vzhledem k tomu, že v §22 zák. 200/1990 Sb. Zákon nepřipouští uložit v blokovém řízení pokutu vyšší, je maximální výše pokuty 1000 Kč. Samozřejmě lze přestupek řešit i domluvou.
4.Je ještě nějaká podmínka, která musí být splněna, aby strážník mohl přestupek řešit pokutou v blokovém řízení? Odpověď ANO.
Základní pravidlo je uvedeno v §84/1 zák. 200/1990 Sb. a zní: „Přestupek lze projednat uložením pokuty v blokovém řízení, jestliže je spolehlivě zjištěn, nestačí domluva a obviněný z přestupku je ochoten pokutu zaplatit".

Na závěr bych ještě uvedl, že i samotný vjezd na vyhrazené parkoviště pro vozidlo označené znakem O 1 je postižitelný. Jedná se o přestupek §22/1l zák. 200/1990 Sb., kterého se řidič opustil porušením ustanovení §67/7 zák. 361/200 Sb., kde se píše: „Na vyhrazené parkoviště pro vozidlo označené znakem O 1 je vozidlům bez označení O 1 vjezd zakázán." Za tento přestupek řidiči hrozí dle §22/10 zák. 200/1990 Sb. pokuta v blokovém řízení do 2 000 Kč a ve správním řízení pokuta od 1 500 Kč do 2 500 Kč. Jak je vidět i zde je sankce daná zákonem a přesto můžu přestupek §22/1l zák. 200/1990 Sb. řešit domluvou.

To je vše co vám k této věci mohu sdělit. Pokud budete i přesto trvat na svém právním výkladě, je to vaše právo.

osobne
Člen
# Zasláno: 3 Úno 2008 11:01 - Změnil/a: osobne
Odpovědět 


Kevin2: Nemůžeš v blokovém řízení poměřovat přestupky dle § 22/1l) zák. č. 200/1991 Sb. a přestupky dle § 22/1f) bod 11 zák. č. 200/1990 Sb.

1) V samotném § 22 je uvedeno, které přestupky uvedeného paragrafu lze projednat uložením pokuty v blokovém řízení, a přestupek dle § 22/1f) bod 11 zák. č. 200/1990 Sb. mezi nimi není, lze ho tedy pouze oznámit.

2) V samotném § 22 je uvedeno, že od sankce nelze upustit kromě přestupků dle § 22/1l) zák. č. 200/1991 Sb., nemůžeš tedy vyřídit domluvou žádný jiný dopravní přestupek, než ten který je dle § 22/1l) zák. č. 200/1991 Sb. Domluva je totiž "upuštění od sankce v blokovém řízení". Za ostatní přestupky se musí vždy uložit sankce. Tedy se vždy musí uložit sankce i za přestuek dle § 22/1f) bod 11 zák. č. 200/1990 Sb.

3) Ani v blokovém řízení nemůžeš uložit nižší pokutu, než je pro ten který přestupek stanovena zákonem. Pokud je tedy pokuta stanovena v rozmezí 5000 - 10000 Kč, nelze uložit pokutu nižší než 5000 Kč a to ani v blokovém řízení. (Viz § 22/12 zák. č. 200/1990 Sb. - Od uložení sankce podle odstavců 4 až 11, s výjimkou odstavce 10 bodu 1, nelze v rozhodnutí o přestupku upustit.) Nemůžeš tedy uložit jinou sankci, než tu která je přímo uvedena v odstavcích 4 až 11.

4) Základní pravidlo je obecná úprava, konkrétní vymezení skutkové podstaty a vymezení konkrétní možnosti sankce v konkrétním paragrafu je speciální úprava, která má vždy přednost před tou obecnou úpravou. Platí zde totiž kolisní pravidlo Lex specialis derogat generali (zvláštní zákon nebo ustanovení paragrafu ruší obecný zákon nebo ustanovení paragrafu): Zvláštní úprava, tj. užší právní norma, má přednost před úpravou obecnou, tj. normou širší, která se uplatní jen tam, kde zvláštní úprava věc neupravuje.

Na závěr bych uvedl, že nemusíš opakovat, že samotný vjezd na vyhrazené parkoviště pro vozidlo označené znakem O1 je postižitelný, protože jsem to již dávno uvedl ve svém prvním příspěvku, který je jako třetí v tomto threadu.

Kevin2
Člen
# Zasláno: 4 Úno 2008 00:34
Odpovědět 


osobne

1) V samotném § 22 je uvedeno, které přestupky uvedeného paragrafu lze projednat uložením pokuty v blokovém řízení, a přestupek dle § 22/1f) bod 11 zák. č. 200/1990 Sb. mezi nimi není, lze ho tedy pouze oznámit.
V §22/10 zák.200/1990 Sb. je řečeno za jaké přestupky lze uložit pokutu v blokovém řízení větší něž je pokuta uvedená v obecné části zákona. U přestupků, které zde nejsou uvedeny se blokové řízení řídí obecnou částí zák. 200/1990 Sb. a to je §13:

§ 13 zák. 200/1990 Sb.

(1) Pokutu lze uložit do 1000 Kč, nestanoví-li zvláštní část tohoto zákona nebo jiný zákon pokutu vyšší.
(2) V blokovém řízení lze uložit pokutu do 1000 Kč, pokud tento zákon nebo jiný zákon nepřipouští uložit v takovém řízení pokutu vyšší, a v příkazním řízení do 4000 Kč.
(3) Pokuta uložená orgánem obce je příjmem obce, jejíž orgán ve věci rozhodoval v prvním stupni. Pokuta uložená jiným správním orgánem České republiky je příjmem státního rozpočtu této republiky.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2) V samotném § 22 je uvedeno, že od sankce nelze upustit kromě přestupků dle § 22/1l) zák. č. 200/1990 Sb., nemůžeš tedy vyřídit domluvou žádný jiný dopravní přestupek, než ten který je dle § 22/1l) zák. č. 200/1990 Sb. Domluva je totiž "upuštění od sankce v blokovém řízení". Za ostatní přestupky se musí vždy uložit sankce. Tedy se vždy musí uložit sankce i za přestuek dle § 22/1f) bod 11 zák. č. 200/1990 Sb.
Pokuta uložená v blokové řízení není sankcí. Sankce jsou uvedeny v §11 zák. 200/1990 Sb. a blokové řízení řeší §84 zák. 200/1990 Sb. :

§ 11 zák. 200/1990 Sb.

(1) Za přestupek lze uložit tyto sankce:
a) napomenutí,
b) pokutu,
c) zákaz činnosti,
d) propadnutí věci.
(2) Sankci lze uložit samostatně nebo s jinou sankcí; napomenutí nelze uložit spolu s pokutou.
(3) Od uložení sankce lze v rozhodnutí o přestupku upustit, jestliže k nápravě pachatele postačí samotné projednání přestupku.

§ 84 zák. 200/1990 Sb.

(1) Přestupek lze projednat uložením pokuty v blokovém řízení, jestliže je spolehlivě zjištěn, nestačí domluva a obviněný z přestupku je ochoten pokutu zaplatit.
(2) Proti uložení pokuty v blokovém řízení se nelze odvolat.
(3) Pokuty v blokovém řízení jsou oprávněny ukládat a vybírat správní orgány, v jejichž působnosti je projednávání přestupků, a osoby jimi pověřené a dále orgány určené tímto nebo jiným zákonem.
(4) V blokovém řízení nelze projednat přestupky, které lze projednat jen na návrh.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3) Ani v blokovém řízení nemůžeš uložit nižší pokutu, než je pro ten který přestupek stanovena zákonem. Pokud je tedy pokuta stanovena v rozmezí 5000 - 10000 Kč, nelze uložit pokutu nižší než 5000 Kč a to ani v blokovém řízení. (Viz § 22/12 zák. č. 200/1990 Sb. - Od uložení sankce podle odstavců 4 až 11, s výjimkou odstavce 10 bodu 1, nelze v rozhodnutí o přestupku upustit.) Nemůžeš tedy uložit jinou sankci, než tu která je přímo uvedena v odstavcích 4 až 11.

V blokovém řízení mohu uložit takovou pokutu, kterou mi zákon umožňuje. V rozhodnutí o přestupku může správní orgán uložit takovou sankci, kterou mu zákon umožňuje. Protože jsou tyto instituty odlišné je možné uložit za stejný přestupek odlišnou pokutu. Pro názornost uvedu příklady:

- přestupek §22/1f1 a 4 zák. 200/1990 Sb. - v blokovém řízení pokutu 1000 Kč (§22/10/2 zák. 200/1990Sb.)
- ve správním řízení pokuta od 1500 Kč do 2500 Kč (§22/9 zák. 200/1990 Sb.)

- přestupek §22/1l zák. 200/1990 Sb. - v blokovém řízení pokutu do 2000 Kč (§22/10/1 zák. 200/1990 Sb.)
- ve správním řízení pokutu od 1500 Kč do 2500 Kč (§22/9 zák. 200/1990 Sb.)

- přestupek §47/1g zák. 200/1990 Sb. - v blokovém řízení pokutu do 1000 Kč (§13/2 zák. 200/1990 Sb.)
- ve správním řízení pokutu do 50 000 Kč (47/2 zák. 200/1990 Sb.)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4) Základní pravidlo je obecná úprava, konkrétní vymezení skutkové podstaty a vymezení konkrétní možnosti sankce v konkrétním paragrafu je speciální úprava, která má vždy přednost před tou obecnou úpravou. Platí zde totiž kolisní pravidlo Lex specialis derogat generali (zvláštní zákon nebo ustanovení paragrafu ruší obecný zákon nebo ustanovení paragrafu): Zvláštní úprava, tj. užší právní norma, má přednost před úpravou obecnou, tj. normou širší, která se uplatní jen tam, kde zvláštní úprava věc neupravuje.

Souhlasím a také naopak. Kde blokové řízení nebo sankce řešena zvláštním ustanovením, platí obecná úprava. Protože speciální úprava nezakazuje přestupek §22/1f11 zák. 200/1990 Sb. řešit v blokovém řízení, platí na něho obecná úprava. Přesně jak jsem popsal v příspěvcích výše.

osobne
Člen
# Zasláno: 5 Úno 2008 09:14 - Změnil/a: osobne
Odpovědět 


Kevin2

1) Je-li ve zvláštní části přestupkového zákona uvedeno, že za konkrétní přestupek se uloží sankce pokuta 5000 - 10000 Kč, nemůžeš za ten přestupek uložit ani vyšší ani nižší sankci a to ani v blokovém řízení. Navíc je tam i uvedeno, že od těch stanovených sankcí nelze upustit.

§ 22 zák. č. 200/1990 Sb.
(6) Pokuta od 5 000 Kč do 10 000 Kč se uloží za přestupek podle odstavce 2 a podle odstavce 1 písm. f) bodu 11.
(12) Od uložení sankce podle odstavců 4 až 11, s výjimkou odstavce 10 bodu 1, nelze v rozhodnutí o přestupku upustit.


2) Domluva je "upuštěním od sankce v blokovém řízení". Nemůžeš upustit od sankce, když to máš přímo zakázáno ve zvláštní části zákona.

§ 22 zák. č. 200/1990 Sb.
(12) Od uložení sankce podle odstavců 4 až 11, s výjimkou odstavce 10 bodu 1, nelze v rozhodnutí o přestupku upustit.


3) Zákon ti neumožňuje uložit ani v blokovém řízení nižší pokutu, než tu, která je zákonem stanovena.

§ 22 zák. č. 200/1990 Sb.
(6) Pokuta od 5 000 Kč do 10 000 Kč se uloží za přestupek podle odstavce 2 a podle odstavce 1 písm. f) bodu 11.
(12) Od uložení sankce podle odstavců 4 až 11, s výjimkou odstavce 10 bodu 1, nelze v rozhodnutí o přestupku upustit.


4) Zvláštní část zákona je speciální úpravou zákona, která má přednost před tou obecnou částí zákona (obecnou úpravou). Zvláštní část přestupkového zákona je od § 21 do § 50 včetně. Lex specialis derogat generali.

dudislavek
Člen
# Zasláno: 30 Dub 2008 13:21
Odpovědět 


Tak kamaráde asi jsi zapomněl na to, že zastavení vozidla je nezávislé na vůli řidiče a že pokud je schopnost k řízení snížena nemocí, mezi něž patří samozřejmě i nevolnost, tak to stačí při podání vysvětlení jen patřičně vysvětlit a přestupek musí být prokazatelný, což zde nepřipadá v úvahu.Jen byla "chyba", že to ten člověk těm policajtům vysvětlil prostě jako člověk.A vidíš kam tyhle zákony vedou.Jen když dobře a kvalifikovaně zalžeš policajtům, který se nechovaj jako lidi, tak obstojíš.Ale ty si pletš dobu.Už není komunismus a znění zákona je neúprosné i k takovým diktátorům, jako jsi ty.

A zase se mýlíš, domluva je sankce, podívej se do zákona, a je tam, napomenutí a ne domluva-je to slovíčkaření, ale pořádek musí být, tak tedy napomenutí, pokuta, zákaz činnosti a odebrání věci, to jsou sankce podle zákona a ne to tvé, že domluva je upuštění od sankce.Je vidět že se vyznáš v paragrafech, ale používej terminologii a správně chápej výklad.

straznikMP
Člen
# Zasláno: 30 Dub 2008 19:23 - Změnil/a: straznikMP
Odpovědět 


1) Klasické vyhrazené místo pro invalidu – na značce IP12 je nápis RÉSERVÉ nahrazen, příp. doplněn symbolem O1

- zákon vyžaduje doplnění vodorovnou značkou V10f – symbol O1

- přestupek dle § 22/1 f 11 ( na místě bloková pokuta do 1000,- Kč )

- neoprávněně stojící vozidlo je strážník oprávněn odstranit - ODTAH2) Vyhrazené parkoviště pro určitý subjekt, např. vozidlo invalidy HKN....

– značka IP12 s nápisem RÉSERVÉ, pro koho je parkoviště vyhrazeno určuje dodatková tabulka

- nemusí být doplněno vodorovné značení ( „R" nebo symbol O1 )

- mělo by být ovšem řešeno dle § 22/ 1 l ( na místě bloková pokuta do 2000,- Kč )

- neoprávněně stojící vozidlo je strážník oprávněn odstranit - ODTAH

3RL
Člen
# Zasláno: 1 Kvě 2008 08:02
Odpovědět 


V případě 2) platí ust. § 27 odst. 1 písm. o) zákona 361/2000 : řidič nesmí zastavit a stát na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno; to neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno.
Nelze použít na případ 1).


Chválím možnost vyřídit 22/1f-11 blokově.

FrankJScott
Člen
# Zasláno: 16 Led 2023 19:58
Odpovědět 


To the person inquiring about auto trading algorithm, coinrule app, binance bots allowed, auto trader binance, divergence on rsi, oanda web platform, I highly suggest this excellent crypto trading forum or robot for trading stocks, coinbase trading, binance us margin, best algorithmic trading strategies, automated forex system, forex trading profit, not to mention this great crypto trading advice as well as trading signals bot, robot auto pilot trading forex, tradeforexbot, metatrader 4 platform, currency trade ltd, best ecn brokers, as well as this awesome crypto trading link which is also great. Also, have a look at this useful crypto trading url and don't forget forex gold, stock market automated trading software, binance spot trading, rsi divergence patterns, top rated crypto exchanges, rsi divergence meaning, and don't forget this top crypto trading url as well as automated forex trading system, erisx td ameritrade, forex signal provider, robot stock trading, ftx exchange stock, forex explained, alongside all top rated crypto trading blog which is also worth a look. I also suggest this top crypto trading link not to mention 5 minute scalping strategy, automated stock trading systems, metatrader 4 cryptocurrency, trading gold forex, stock rsi divergence, fxcm crypto, and don't forget this recommended crypto trading details and don't forget automated backtesting tradingview, buy crypto on td ameritrade, ecn broker list, best european crypto exchange, bybit coins, exx exchange fees, on top of recommended crypto trading url not to mention trader ftmo, forex fx 24, profit fx markets, top 5 exchanges for cryptocurrency, cryptocurrency interactive brokers, robinhood crypto app, which is also great. Finally, have a look at this top crypto trading tips with forex investment company, crypto futures trading us, primexbt fees, automated stock trading, simple forex trading strategies, best cryptocurrency exchange 2020, for good measure. Check more @ Useful Crypto Trading Blog baa135a

Vaše odpověď
Tučně  Kurzíva  Podtržení  Vložit obrázek  Vložit odkaz 
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
Pro ověření, že jste opravdu člověk je nutné SLOVNĚ odpovědět následující otázku:
Kolik je pět plus tři?
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Pouze registrovaní uživatelé smí vkládat příspěvky. Přihlaš se se svými přihlašovacími údaji před odesláním příspěvku, nebo se zaregistruj
 

Pohání nás community script miniBB™ © 2001-2023, Strážníci