miniBB: free php bulletin board and forum softwareStraznici.com - forum 
 - Diskuze - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -
www.straznici.com fórum / Stalo se Vám / Parkování auta bez STK na veřejném parkovišti
Autor Zpráva
zoufa
Člen
# Zasláno: 13 Zář 2011 12:54
Odpovědět 

Můžu parkovat své auto, které má už propadlou STK na parkovišti u bytovky? Parkoviště je veřejné a chystám se STK udělat až přes zimu.

tix0575
Člen
# Zasláno: 13 Zář 2011 20:09
Odpovědět 

zoufa: pokud se nejedná o vrak, tak ano. Pokud by bylo trvale nepojízdné, tak ti ho správce komunikace může označit jako vrak a po dvou měsících odtáhnout a pak i zlikvidovat..na tvoje náklady

milancukrar
Člen
# Zasláno: 15 Zář 2011 20:46
Odpovědět 

Na jiné poradně byl dotaz: nechala MP odtáhnou z parkoviště vozidlo jen proto, že mělo propadlou STK.

Ale právo na to nemá. Žádný předpis Vám toto nezakazuje.

zoufa
Člen
# Zasláno: 25 Zář 2011 01:31
Odpovědět 

Tak mi to napsali na neoprávněné zabraní veřejného prostranství. Zabírám jej neoprávněně, protože veřejné parkoviště je určeno pro vozidla, která jsou způsobilá k .....bla bla bla

tix0575
Člen
# Zasláno: 25 Zář 2011 08:09
Odpovědět 

zoufa: nesmysl...chce snad někdo tvrdit, že když dám rz do depozitu, tak mám auto sešrotovat? Nebo když bude mít auto poruchu, tak nesmím počkat na opravu?? ..a jak jsi to dořešil?

milancukrar
Člen
# Zasláno: 26 Zář 2011 18:44
Odpovědět 

zoula, odvolat se, páč s vozidlem klidně jezdíte a jen riskujete pokutu,

parkování vozidla není zábor....

zoufa
Člen
# Zasláno: 27 Zář 2011 16:09
Odpovědět 

Domluvil jsem se v pohodě, víceméně jsme pokecali. Je pravda, že kdyby si tam odstavilo pět lidí auta a nebyli by používány, asi by zarostli trávou i na zámkové dlažbě. Auto jsem si dal před garáž.
Zábor veř.prostranství to není - to jsme si vysvětlili, ale bylo mi doporučeno platit zákonné pojištění

Pro milancukrar: Takový frajer nejsem, abych jezdil bez STK.

milancukrar
Člen
# Zasláno: 27 Zář 2011 18:25
Odpovědět 

zoufa, nechtěl jsem se Vás nijak dotknout, jen poradit, že jízda bez platné technické je menší přestupek, jak nezastavit na semaforu ... to ještě stihnu, jet v obci rychleji.....
něco jako nezastavit na stopce. stejná pokuta.

jamib
Člen
# Zasláno: 2 Kvě 2012 07:01
Odpovědět 

Dobrý den, a můžete mi prosím poradit trochu z druhé strany..?
Před naší bytovkou na obecním pozemku si jeden soused zaparkoval před několika lety své nepojízdné auto, které má vypuštěné pneumatiky a už obrůstá mechem. Auto má SPZ i je údajně pojištěné, STK mám propadlou. Na obecním úřadě mi sdělili, že dokud to bude mít SPZ, o vrak se nejedná a oni ho tak nemohou odtahnout. Nyní bychom chtěli provádět rekonstrukci bytovky a dané vozidlo by překáželo ve stavbě lešení. Samozřejmě, že překáží i tak, aut je víc než parkovacích míst. Majitel situaci odmítá řešit. Máme nějakou možnost, jak danou situaci řešit a šanci nechat auto odstranit? Děkuji za odpoveď, jamib

pan_x
Člen
# Zasláno: 3 Kvě 2012 23:36
Odpovědět 

jamib: Obecní úředníci předvádí ukázkový příklad alibismu, proč nemohou dělat to či ono, neboť to nejde a oni nemůžou... Zákon číslo 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích jasně definuje vrak, jako vozidlo, které je trvale technicky nezpůsobilé k provozu a není opatřeno státní poznávací značkou nebo které je zjevně trvale technicky nezpůsobilé k provozu.

Z toho plyne, že lze vozidlo za vrak považovat a dle toho s ním naložit, i když je opatřeno RZ, resp. SPZ. Pokud přesto nebudou chtít obecní úředníci situaci řešit, nabízí se další možnosti. Partyzánská – v přítmí bezměsíčné noci značky z vozidla sejmout. A legální – zažádat o označení úseku nutného k výstavbě lešení zákazem zastavení a neodstraní-li majitel vozidlo-vrak, nakopnout opět příslušné úředníky, ať se činí.

Platnost pojištění odpovědnosti z provozu vozidla lze ověřit online zde - https://ic.ckp.cz/ICwww/servlet?_page=searchSPZ

tix0575
Člen
# Zasláno: 4 Kvě 2012 08:43
Odpovědět 

vždy se jedná o posouzení konkrétní situace!! To, že auto má vypuštěná kola ještě neznamená, že je trvale technicky nezpůsobilé jízdy...stačí je totiž nafouknout :) Ani demontáž značky z toho ještě neudělá vrak, protože RZ mohou být odcizené (jak ti radí pan X), což lze ověřit lustrací v evidencích! Kdo by takto vozidlo odtáhl, tak riskuje, že to pak zaplatí...
Nicméně vozidlo se jako vrak musí označit na dobu 2 měsíců, pak odtáhnout a 2 měsíce uložit a teprve pak lze sešrotovat..to vše na náklady majitele, který se o tom musí vyrozumět. Osvědčená praxe je, že po označení vozidla jako vrak jej odstraní sám majitel, nebo to za něj udělají "magneti" ;)

pan_x
Člen
# Zasláno: 4 Kvě 2012 15:03
Odpovědět 

Jamibe, jak vidíš o příspěvek výše, vždy se najde tisíc a jeden důvod, proč něco nejde. Samozřejmě, že je nutno posoudit stav vozidla komplexně, aby mohlo být považováno za vrak. No vzhledem k tomu, že vás příslušní úředníci odbyli tvrzením, že vozidlo na značkách nemůže být vrak a nelze tak odtáhnout, obávám se, že v dané věci nechtějí jednat a jen hledají výmluvy (odbočka k e policemanovi – toto je výmluva v praxi).

Krom prázdných pneumatik se zaměřte i na jejich stav, i dle toho se určuje technická způsobilost vozidla k provozu na pozemních komunikacích a dále na úniky provozních kapalin, což lze řešit jako ekologickou havárii a zainteresovat do toho i odbor životního prostředí a hasiče.

Nebo použít variantu se žádostí na označení daného místa zákazem zastavení z důvodů stavebních prací, byť to stojí peníze. Ale je možné, že i přes to se obec, resp. policisté budou zdráhat vozidlo odtáhnout.

Tixi, jak se u odstaveného vozidla bez RZ, resp. SPZ zjišťuje, že jsou značky odcizené, když je vozidlo bez značek a nelze jej dle čeho identifikovat? To se nechá vyjet výpis odcizených značek a dle typu a barvy vozidla se tipuje, zda by to mohlo být ono? Aby vůbec byla značka v evidenci odcizených, musel by to nejprve majitel nahlásit. Když by majitel nahlásil odcizení značky, dostal by novou, kterou by musel vozidlo opatřit. Když odcizení nenahlásí, v případě odtahu pozdě pak bycha honiti, že mu značky byly zcizeny.

tix0575
Člen
# Zasláno: 4 Kvě 2012 15:31
Odpovědět 

pan X: vozidlo se identifikuje nejen podle rz, ale hlavně podle VIN. Evidenci pátrání po odcizených motorových vozidlech a rz vede PČR, tedy se obrátit s důvěrou na ně. Pokud majitel o nové rz nepožádá, tak je nedostane, protože může vozidlo dát rovnou do depozitu. Životních situací může být mnoho a nemusí jít zrovna o hledání důvodů proč něco nejde. Majitel může být třeba v zahraničí, nemocnici atd.... ani nemusí o odcizení rz vědět!

pan_x
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2012 22:26
Odpovědět 

Tixi, v příspěvku, na nějž je reagováno, je jasně řečeno, že se jedná o léta odstavené a neprovozované vozidlo jednoho ze sousedů. Tím varianta majitele v nemocnici či v zahraničí padá.

Opět se tedy ptám, jak se identifikuje vozidlo bez RZ, resp. SPZ, zda jemu značky náležící byly ukradeny? Dle VIN kódu asi těžko, pakliže tento není umístěn viditelně, což není jev neobvyklý.

Ad depozit. Jestliže je vozidlo dočasně vyřazeno z registru, pak maximálně na dobu 1 roku s případným 6 měsíčním prodloužením a současně se tím stává nezpůsobilým k provozu na pozemních komunikacích, tudíž nemá na parkovišti či ulici, jsou-li tyto pozemní komunikací, co pohledávat.

beachboy
Člen
# Zasláno: 30 Kvě 2012 22:16
Odpovědět 

Taky jsem se teď zaobíral podobným problémem s odstaveným (ne)vrakem, dobře je to popsané např. i zde - http://prestupky.blogspot.com/2011/03/nalez-vozidl a-na-uzemi-obce-nakladani.html
Zastávám názor, že odstavením vozidla s rz bez platné TK, jež nenaplňuje jinak známky autovraku, se (i při zaplaceném pov.ručení) vlastník vozidla již "dopouští" jiného užívání pozemní komunikace a tím pádem by měl na městském či obecním úřadu tuto věc mít pořešenou. Pokud ne, pak by zde mohla být další páka (pokud tedy bude znám vlastní vozidla samozřejmě).

martinfiser1988
Člen
# Zasláno: 3 Čec 2012 09:58
Odpovědět 

Zdravim,mel bych neprijemny dotaz.Mel jsem zaparkovane vozidlo bez technicke cca tyden propadlou pac jsem na to zapomel.Jenze vozidlo bylo nabourano,netusite jak se k tomu postavi pojistovna toho kdo to udelal.Diky moc za odpoved.

milancukrar
Člen
# Zasláno: 10 Čec 2012 22:01
Odpovědět 

nemůže to mít vliv na odškodnění...

martinfiser1988
Člen
# Zasláno: 11 Čec 2012 11:21
Odpovědět 

Dekuji za odpoved...

sheetfly
Člen
# Zasláno: 28 Kvě 2014 11:15
Odpovědět 

Dobrý den, mám konkrétní situaci : před bytovým domem stojí rok a půl vozidlo staršího typu - je orezlé, vypuštěná kola, SPZ někdo strhl nebo ukradl, nemá STK ani povinné pojištění. Zažádala jsem na obec ať jej odtánou. Obec mi odepsala, že vozidlo v daném stavu nesplňuje definici vraku dle zákona 13/1997 Sb. a to že nemá zaplacené povinné pojištění, nemá spz, má vypuštěný kola a je orezlé u spodu podvozku, orezlé ráfky a kolem dveří není dle zákona 13/1997 vrak. Potřebujeme ho odtáhnout protože je tam hodně bytů=vozidle a nemáme kde parkovat. Na tuto poznámku nám napsali, že vozidlo netvoří překážku v silničním provozu a nelze podle 13/1997 odtánmout. Chci vědět zda mají pravdu nebo ne. Zda se mám pouštět do výhradního domáhání svého práva nebo mají pravdu oni. Děkuji

Vaše odpověď
Tučně  Kurzíva  Podtržení  Vložit obrázek  Vložit odkaz 
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
Pro ověření, že jste opravdu člověk je nutné SLOVNĚ odpovědět následující otázku:
Kolik je čtyři děleno dva?
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Pouze registrovaní uživatelé smí vkládat příspěvky. Přihlaš se se svými přihlašovacími údaji před odesláním příspěvku, nebo se zaregistruj

Pohání nás chat forum software miniBB™ © 2001-2018, Strážníci