miniBB: free php bulletin board and forum softwareStraznici.com - forum 
 - Diskuze - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -
www.straznici.com fórum / Stalo se Vám / Alkohol na veřejnosti
Autor Zpráva
Honzat
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 00:14
Odpovědět 

Dobry den.Zhruba pred mesicem jsem sel z oslavy kamaradovych narozenin s kamaradem a pritelkyni brzy rano na vlak.Ve stanku jsme si s kamaradem koupili kazdy jednu plechovku plzne.V tom se zpoza rohu vynorili 2 straznici mestske policie a vypsali nam blokovou pokutu za piti alkoholu na verejnosti.Kamarad pokutu zaplatil, ja jsem odmitl zaplatit.Straznici nas tedy nalozili do auta, odvezli na stanici, sepsali nejake papiry, dali mi je podepsat, ja odmitl cokoliv podepsat, tak me pustili s tim, ze budu predvolany ke spravnimu rizeni, kde mi hrozi polita az 15 000kc.Nadychal jsem 2.17, to nepopiram- sel jsem z oslavy, to ovsem neni nezakone.Nyni mi doslo predvolani k podani vysvetleni.Mam hned nekolik otazek.

1. Mam nejakou sanci na uspech u spravniho rizeni, kdyz budu tvrdit, ze jsem pil nealkoholicke pivo?Jakym zpusobem by mi to mohli dokazat, kdyz je to vpodstate tvrzeni proti tvrzeni?

2. Opravdu mi muzou vymerit az tak vysokou pokutu, za takovou blbost?z tisicovky na 15?

3. I kdyby me meli na kamerach, budu tvrdit, ze slo o nealkoholicke pivo, ma to vubec smysl?

4. Kdyby mi naparili vysokou pokitu, muzu to splacet, nebo musim zaplatit celou castku naraz?

Dekuji za rady!

Honzat
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 00:24
Odpovědět 

vyzva zde

tix0575
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 08:28
Odpovědět 

asi tady nejsou uvedeny všechny skutečnosti, protože nákup alkoholu není trestný a pokud nemáte OZV, tak ani požívání. Trestné je jeho prodej osobám pod vlivem alkoholu a vstup do prostor budov souvisejících s veřejnou dopravou. Takže pokutu především měl dostat prodavač. Dále proč jste byli předváděni na služebnu MP, když jste nebyli schopni výslechu a výpověď nemá žádnou právní cenu? Pokud by jste rušili veřejný pořádek, tak by to bylo spíše na záchytku :) Proč byl předváděn i druhý, když on zaplatil pokutu?? Předpokládám, že strážníci zajistili důkazy, tedy aspoň fotodokumentaci, nebo plechovku, takže nemá cenu vymýšlet báchorky o nealko :P
Pokuta ve správním je úplně jinde než BP, ale pochybuji, že by se udělila v plné výši, když společenská nebezpečnost nebyla nijak velká. Předpokládám, že jste byli v klidu a nic nerozbíjeli, ani další skopičiny.
Určitě se dá dohodnout s MU splátkový kalendář ;)

Honzat
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 14:30
Odpovědět 

Jak jsem již napsal.Je to vyhláška o pití alkoholu na veřejnosti.Konzumace alkoholu na veřejnosti se nesmí.Strážníci si nezajistili žádné důkazy.Nic nefotili, plechovku sem před nimi hodil do koše.Vzali mě, kamaráda a přitelkyni na stanici, já šel dovnitř, přítelkyně a kamarád stáli venku, abych to uvedl na pravou míru.Chápu to tedy správně, že při podání vysvětlení můžu zaplatit max 1000Kč původní pokutu a 1000kč úřadu?

Jde mi o to, že když řekl že jsem prostě NEPIL, tak jak mi to můžou dokázat.Přítelkyně i kamarád by mi dosvědčili, že jsem nepil :)

tix0575
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 23:56
Odpovědět 

pokud máte tak statečné kamarády, tak proč ne ;) ale aby jste si nenaběhl na vidle ... protiprávní je vstup do prostor veřejné dopravy pod vlivem alkoholu a to jste prokazatelně byl, navíc kamarád zaplatil pokutu, tedy na místě souhlasil s přestupkem! To, co vám hrozí neznamená, že se to uskuteční :D

pan_x
Člen
# Zasláno: 30 Kvě 2013 02:04 - Změnil/a: pan_x
Odpovědět 

Honzo, v prvé řadě je nutno podotknout, že odvoz na služebnu pouze za účelem sepsání záznamu pro správní řízení v případě nesouhlasu s řešením v blokovém řízení byl zcela neopodstatněný a dovolím si tvrdit, že i neoprávněný. Ale budiž, již se stalo. K podstatě věci - strážníci si leckdy s dodržováním zákonů hlavu nelámou, viz zdejší fórum a ostatně i váš odvoz na služebnu a může se tak přihodit, že se snaží řešit i věci, které buď nejsou v jejich kompetenci či nejsou protiprávní. Jak stojí v předvolání, měl jste porušit obecně závaznou vyhlášku města Uherské Hradiště o zákazu konzumace alkoholu na vymezených veřejných prostranstvích. Tento zákaz konzumace alkoholu se tedy netýká obecně celého města, ale jen vymezených veřejných prostranství. Mimo tato vymezená místa se alkohol konzumovat může. Mapa zakázaných míst -
http://www.mesto-uh.cz/Articles/Uploads/54229-7-pr il+5-+2011pdf.aspx. V předvolání se píše, že se tak mělo stát na nástupišti nádraží ČD. Dle mapy mezi místa, kde platí zákaz konzumace alkoholu, patří i vlakové nádraží. Obecně závazná vyhláška jasně vymezuje zákaz konzumace alkoholu na vymezených veřejných prostranstvích. Veřejné prostranství je definováno i v samotné vyhlášce, kterou jste měl porušit, jako místo přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání. Nástupiště vlakového nádraží ovšem neslouží k obecnému užívání. Do nedávné doby navíc byl vstup na nástupiště omezen, a to pouze pro držitele jízdenek, popř. vstupenek na nástupiště, tzv. peronek. Se změnou SPPO vloni v prosinci však byly vstupenky na nástupiště zrušeny a jako prostory přístupné pouze s jízdenkou ČD jsou vyjmenovány výslovně jen čekárny ČD. Nástupiště již zmiňována nejsou. Každopádně dle mého soudu nelze nástupiště vlakového nádraží považovat za veřejné prostranství a tudíž požadovat zde dodržování vyhlášky o zákazu konzumace alkoholu na veřejném prostranství. Zkonzultoval bych to s někým, kdo se pohybuje v této oblasti a potvrdil-li by se tento fakt, pak jím argumentoval ve správní řízení.

Tixi0575, byť jste to ještě asi neviděl, tak jsou obce, kde je vyhláškou zakázáno i požívání alkoholu na veřejnosti, resp. na veřejném prostranství. A právě tuto vyhlášku, jak sám i píše, Honza porušil. Zajímalo by mě však, na základě čeho je protiprávní vstup do prostor budov souvisejících s veřejnou dopravou jen na základě toho, že má člověk v krvi alkohol? Když si dám tři piva a rum, v krvi mi bude kolovat promile, tak nesmím do prostor budov souvisejících s veřejnou dopravou?

tix0575
Člen
# Zasláno: 30 Kvě 2013 08:34
Odpovědět 

pan X: po tom jak jste perfektně rozebral Honzovu situaci bych čekal, že jej odkážete na opatření k předcházení a mírnění škod působených tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, konkrétně na § 15, kde se ZAKAZUJE vstupovat osobám zjevně pod vlivem do
a) všech veřejných prostor
b) prostředků veřejné dopravy
c) do prostor budov v dopravě
d) zastávky
e) sportovní akce

PS: nechce se mi to vypisovat slovo od slova, ale k dohledání to stačí

takže Honzík porušil to Déčko, jinak s Vaším výkladem OZV souhlasím. Zajímalo by mne, jak ten prodej vyřešili s prodavačem ;)

pan_x
Člen
# Zasláno: 30 Kvě 2013 09:10
Odpovědět 

Tixi0575, já tím narážel právě na paragraf 15 zákona č. 379/2005 Sb., kde formulace o zákazu vstupu zní slovo od slova takto: Osobám, které jsou zjevně pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek a jsou ve stavu, v němž bezprostředně ohrožují sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek, se zakazuje vstupovat do... Důležité je doslovné znění. Pro zákaz vstupu nestačí naplnění pouhé podmínky být pod vlivem alkoholu, to by pak tyto prostory hodně prořídly, ale i naplnění podmínky, která je v citaci zvýrazněna. Jestliže Honza byl pod vlivem alkoholu, ale nebyl ve stavu, v němž by ohrožoval sebe, jiné, veřejný pořádek nebo majetek, pak se na něj zákaz vstupu plynoucí z paragrafu 15 zákona č. 379/2005 Sb. nevztahuje. A v tomto stavu zřejmě nebyl, neboť pak by strážníci postupovali jinak a řešili by jiné skutky, než porušení obecně závazné vyhlášky. Stejně tak mohu do prostor zmiňovaných v tomto paragrafu i já po třech pivech a rumu, pokud se chovám "v mezích zákona". Vy byste mě vyhodil ze zastávky, pokud bych měl v sobě pár piv a frťana?

tix0575
Člen
# Zasláno: 30 Kvě 2013 10:23
Odpovědět 

pan x: to bychom to museli vzít komplexněji než jen vytrhnout kus věty. V zásadě s Vámi souhlasím, protože za to, že máte něco pod kůží nemusí nutně znamenat vyhazov z prostor :)
Takže od začátku: Abych s Vámi mohl něco řešit, tak musím mít zákonný důvod, tedy mít důvod k prokázání totožnosti tedy podle § 12/2b z.č. 553/1991 Sb. - dopouští te se nějakého přestupku, na to pak navazuje podání vysvětlení § 11/1a a vyšetření na alkohol § 16 z.č. 379/2005 Sb. a následně případně uložit BP, nebo oznámit
Když budete na zastávce byť pod vlivem a ničeho se nebudete dopouštět (rušit VP, poškozovat majetek, ubližovat někomu na zdraví) tak prostě si Vás nebudu všímat, protože nemám důvod zjišťovat zda jste pod vlivem nebo ne. Nemohu přeci každému na potkání jen tak halabala dávat dýchnout :) v tom se jistě shodneme.
V případě Honzy porušoval OZV a proto následovaly další kroky strážníků, byť si myslím, že nebyly košer ve způsobu provedení. Navíc 2,17 promile je daleko za hranou "ve stavu vylučujícím způsobilost" V tomto stavu bezprostředně ohrožuje min. sebe, může budit veřejné pohoršení atd, to by ovšem záleželo na situaci a asi i na odborném posudku. Kdyby tam tropil nějaké vylomeniny, tak by mohl mít na krku i tč opilost. Mám totiž dojem, že Honzík si to celé upravil k obrazu svému a nepochlubil se detaily :)
Každopádně si myslím, že bude mít docela dost starostí to uhrát do autu.

Honzat
Člen
# Zasláno: 30 Kvě 2013 12:01
Odpovědět 

Tak abych to zase uvedl na pravou míru já.

NIC JSEM SI NEUPRAVIL.2.17 jsem měl (dle mého názoru) proto, protože mi dávali strážníci dýchnout bezprostředně po vypití piva.Jinak si celou situaci pamatuji a opravdu jsem nebyl ve stavu, kdy bych něco ničil, někoho ohrožoval, nebo pohoršoval.

Nadhodím sem to, proč jsem vůbec odmítl pokutu zaplatit.Asi týden před tímhle incidentem jsem byl s kamarády v parku, kde jsem si házeli talířem a měli každý jedno pivo, protože bylo horko.To pivo jsme si koupili v nedaleké hospůdce, kde jsme měli zálohu a láhve měli vrátit (podotýkám bylo to jedno pivo v horku, v parku, odpoledne).Pár metrů od nás si hrály malé děti a na lavičkách vedle nich byli 3 bezdomovci.Jeden spal, druhý chlastal a třetí čural na lavku.Paní na ně zavolala MP.Dojeli 2 páni, na bezdomovce se podívali a paní řekli, že s nima stejně nic dělat nemůžou.Že na pokutu nemají, tahat je nikam nebudou, protože smrdí a problém byl vyřešen.Paní se s nima nedohádala.Jakmile odcházeli k autu, všimli si nás.Jeden z nich se k nám vydal a bylo mi jasné o co mu jde.Přišel za námi, začal nám nadávat, že konzumace alkoholu na veřejnosti je zakázaná, že bychom to měli vědět, protože to je v platnosti již dlouho.Snažili jsme se mu vysvětlit, že máme jen jedno pivo na žízeň, že jej vklidu vypijem a odneseme sklenici zpátky do hospody.Strážník nám piva vylil, hodil do koše a dojdel.Tohle mě nesmírně naštvalo, protože bezdomovci, čůrají na lavky, chlastají, spí na vlakovém nádraží a nikdo s nimi nic neudělá.Z toho důvodu jsem při tomhle incidentu odmítl zaplatit pokutu.

Ale dobře, dejme tomu, že to dál nechci řešit, dojdu tam, omluvím se, že si uvědomuju, že jsem spáchal přestupek a pokutu zaplatím.Bude to jen 1000Kč původní pokuty a 1000kč za sp. řízení, nebo můžu dostat i víc? Prosím odpověď na tuto otázku.

Děkuji mnohokrát.

tix0575
Člen
# Zasláno: 30 Kvě 2013 12:17
Odpovědět 

Honza: dostat klidně můžeš i jen domluvu, nic tomu nebrání, jen zaplatíš náklady řízení. Je to v rukách správního a já bych mu k tomu i trochu dopomohl tím, že bych poukázak na nezákonnost jednání strážníků v obou případech. Asi by byl rád, že budeš souhlasit a nebudeš se odvolávat na kraj nebo k soudu, aby nevyšly jejich praktiky na světlo boží.
Takové chování je na stížnost! Sice by s tebou mohl řešit i to jedno pivo, ale nemůže ti ho vylít a vyhodit tvůj majetek do koše!! To prostě nejde. Mohl by tě vyzvat k vydání a případně i zabrat, aby to dal správnímu k rozhodnutí, ale tohle neee.

Jinak k tomu dýchání: dýchat musíš 2x, aby se zjistilo, že hladina alkoholu buď klesá, stoupá, nebo je stejná právě kvůli tomu, že když se napiješ těsně před zkouškou, tak v druhém měření je jiná hodnota. Mezičas je 20 minut. Takže při řešení by jsi měl na tuto skutečnost poukázat, protože jinak z tebe bude ožrala!! Sám vidíš, že záleží při posuzování i na detailech, na které můžeš dojet, pokud je blbě podáš :)

Honzat
Člen
# Zasláno: 30 Kvě 2013 13:04
Odpovědět 

No zkusím to.Zítra sem napíšu, jak jsem dopadl.Každopádně smekám nad vašimi vědomostmi.Děkuju za rady :)

tix0575
Člen
# Zasláno: 30 Kvě 2013 13:13
Odpovědět 

v každém případě se nech pořádně poučit a můžeš využívat svá práva při jednání jako je se nechat zastupovat, nahlížet do spisu, činit si výpisky a navrhovat důkazy na svoji obhajobu. Pak taky máš ještě možnost se odvolat ;) Tak jsem zvědav na rozlousknutí oříšku a držím palce :)

Honzat
Člen
# Zasláno: 30 Kvě 2013 13:34
Odpovědět 

tak já to asi zaplatím a nebudu si přidávat nervy no.Pokud to nebude víc jak 2 tisíce.Však verdikt mi řeknou hned, nebo ho pošlou poštou?

tix0575
Člen
# Zasláno: 30 Kvě 2013 13:55
Odpovědět 

Výsledek se dozvíte hned, pokud správní věc uzavře k vaší i jeho spokojenosti ;) Pokud bude ještě dál věc šetřit, tak to přijde poštou.

pan_x
Člen
# Zasláno: 30 Kvě 2013 17:28
Odpovědět 

Tixi0575, v pořádku, při takovémto podání (10:23) nejsme ve při. Ale vy jste před tím opakovaně uváděl jako důvod k zákazu vstupu do vyjmenovaných prostor pouhé bytí pod vlivem alkoholu, což nemá oporu v zákoně. Kolik dotyčný nadýchá, je jen číslo a množství alkoholu vyvolávající chování v nesouladu se společenskými konvencemi je individuální nejen mezi jednotlivci, ale i u téhož člověka za různých okolností. Nevíme ani jeden z nás, jak na tom Honza ve skutečnosti byl, no můžeme si to domyslet, neboť byl-li by ve stavu, kdy by působil výtržnosti či veřejné pohoršení, je vysoce pravděpodobné, že by strážníci postupovali jinak a neskončilo by jen u pokuty za porušení obecně závazné vyhlášky o zákazu konzumace alkoholu na veřejném prostranství.

Honzo, já bych se nevzdával a nedal bych kůži zadarmo, obzvláště přihlédnu-li k chování uherskohradišťské městské policie. Zkusil bych použít argument, že nástupiště na vlakovém nádraží není veřejné prostranství, tudíž se na konzumaci alkoholu zde nemůže vztahovat zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejném prostranství. Nástupiště vlakového nádraží je místem na dráze, resp. v obvodu dráhy, které je přístupné veřejnosti - viz zákon č. 266/1994 Sb., o drahách. A současně nástupiště vlakového nádraží neslouží obecnému užívání. Definice veřejného prostranství viz paragraf 34 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích a současně i vymezení pojmů v oné obecně závazné vyhlášce města Uherské Hradiště. Jen tak pro zajímavost, v kterém parku došlo k předchozímu incidentu? Jakmile budou fungovat stránky uherskohradišťské radnice, podíval bych se do mapy, zda se obecně závazná vyhláška o zákazu konzumace alkoholu vůbec vztahuje i na ten park. Jinak hodně štěstí.

tix0575
Člen
# Zasláno: 31 Kvě 2013 08:02
Odpovědět 

pan x: no vida, že se na něčem dokážeme shodnout ;) V uvedené situaci bych použil stejné argumenty, aspoň by bylo pěkné vidět jak se s nimi správní vypořádá. Pokud opravdu strážníci nic nezajistili, kromě výsledku jedné dechové zkoušky, tak by nebylo od věci se hájit tím, že jsem pil nealko pivo, protože by mne zajímalo, jak pak správní bude dokazovat, že ten výsledek není z mé předchozí oslavy :) jenže pak je tu ten problém se vstupem na zastávky pod vlivem...

pan_x
Člen
# Zasláno: 31 Kvě 2013 08:41
Odpovědět 

Tixi0575, to děláte schválně? Není tu problém se vstupem na zastávku pod vlivem, byl by problém se vstupem na zastávku pod vlivem a ve stavu, v němž bezprostředně ohrožuje sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek. Pokud v tomto stavu Honza nebyl, a dle postupu strážníku a řešené věci nebyl, nic mu nebránilo být na zastávce, resp. na nádraží i pod vlivem alkoholu z předešlé oslavy. Jsem zvědavý na výsledek, s kterým se Honza doufám podělí. Jestliže dostane pokutu, s chutí se obrátím s dotazem na správní orgán, zda by mi objasnil, na základě čeho vyhodnotil nástupiště na vlakovém nádraží jako veřejné prostranství. Rovněž tak doufám, že Honza napíše, kde se stal předchozí incident, neboť v Uherském Hradišti těch míst, kde je konzumace alkoholu zakázána, není až tak moc.

tix0575
Člen
# Zasláno: 31 Kvě 2013 10:46
Odpovědět 

problém vidím v tom, že kdyby měl v krvi 2,17 promile už před vstupem. V tom stavu totiž bezprostředně ohrožuje sebe i jako účastník silničního provozu ...tedy potácí se ulicemi. Ale uznávám, že je to věc názoru a pohledu správního orgánu a navíc případného odborného posudku. Někdo je v poho i při 4 promilích :) Obecně se bere za hraniční 1 promile...tedy u řidičů ;)
Já jsem chtěl rozvinout myšlenku, že pokud se Honza chce hájit tím, že pil nealko, tak logicky musel mít 2,17 už před příchodem na zastávku, neboť to je doloženo záznamem Dragru...a pak je na posouzení to bezprostřední ohrožení...je tak??

Honzat
Člen
# Zasláno: 31 Kvě 2013 15:57
Odpovědět 

Chlapi nehádejte se.

Takže pokutu jsem dostal 1000kč.Paní byla vcelku milá.Jen se mě zeptala, zde vím, proč tam jsem.Řekla mi, že strážníci chtěli zahájit správní řízení, ale ona to nepovažovala, vzhledem k takové hlouposti, za nutné a proto si mne předvolala pouze na podání vysvětlení.Já to dál nechtěl řešit, ale příště už se nenechám, nejen že si natuduju mapu, kde se pít může a kde ne, ale taky už se nenechám nikam odvézt.Podepsal jsem protokol, kde bylo napsané jen to, že jsem v 7:30 ráno pil pivo 12 stupňů na nástupišti.Nic víc, takže myslím, že kdybych tvrdil, že jsem pil nealko, hodili by to do šuplíku, ale tak nevadí, než se nervovat a běhat někde po správním, tu tisícovku oželím.Ale jak říkám, příště už ne.Nejsem alkoholik, ani výtržník, takže se mi takové chování rozhodně nelíbí.Mnohokrát vám děkuji za rady!

" Rovněž tak doufám, že Honza napíše, kde se stal předchozí incident, neboť v Uherském Hradišti těch míst, kde je konzumace alkoholu zakázána, není až tak moc." - Toto se stalo (dle mapy, kterou jste se dal) na místě, kde konzumace alkoholu není zakázána...

tix0575
Člen
# Zasláno: 1 Čen 2013 08:10
Odpovědět 

Honza: to nená hádka, to je polemika o názoru ;) Paní moc milá nebyla, protože jedním dechem řekne, že je to prkotina a druhým, že je to za 1000,- Kč, což je maximum v BP!! Pokud jsi podepsal takový zápis, tak si ani nebyla moc jistá v kramflecích a byla ráda, že to je vyřízené. Další věcí je, proč si tě předvolávali OPĚTOVNĚ k zápisu o podání vysvětlení, když tě tam už jednou měli a proč to vyřizovala právě ona, když zahájili strážníci?? Ale jiný kraj, jiný brav :)
Hlavně když jsi spokojený :D

PetrVesely
Člen
# Zasláno: 2 Čen 2013 07:58
Odpovědět 

tix0575 - nezda se byt spokojeny...

Mne by spis zajimalo, kolik skutecnych vytrznosti se stalo a kolika straznici nevenovali pozornost, nez vyresili tenhle strasne nebezpecny a slozity a spolecensky zavazny pripad.

Honzat
Člen
# Zasláno: 2 Čen 2013 13:45
Odpovědět 

Jo že? Je to docela prdel fakt.A dnes ráno?Jdu na vlakové nádraží, venku jsou 3 lavky, na každé jedem smradlavý bezdomovec a nikdo nic.V takové zemi my žíjeme :)

Nejsem spokojený, jenom nemám prostě chuť to dál řešit no :( Příště už se prostě nenechám.

duchodce
Člen
# Zasláno: 28 Zář 2013 11:20
Odpovědět 

Pane Honzate s těma bezdomovcama máte pravdu. Já jsem je taky viděl sedět na lavičce. To je hrůza ať si sednou na zem. Navrhuji ať si každý vezmeme jednoho domů a sedět tam nebudou.

Vaše odpověď
Tučně  Kurzíva  Podtržení  Vložit obrázek  Vložit odkaz 
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
Pro ověření, že jste opravdu člověk je nutné SLOVNĚ odpovědět následující otázku:
Kolik je čtyři mínus čtyři?
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Pouze registrovaní uživatelé smí vkládat příspěvky. Přihlaš se se svými přihlašovacími údaji před odesláním příspěvku, nebo se zaregistruj

Pohání nás online community software miniBB™ © 2001-2018, Strážníci